Milyen legyen a pótabrak összetétele?
A pótabrak (1 liter tejre 350-500 gramm, átlagosan 400 gramm) nyáron lehetőleg 3-4-féle, télen 4-6-féle abrakból álljon a változatos összetétel érdekében.
Pl.:
a.) kukorica: 50%
extrahált napraforgódara: 30%
lucernaliszt: 17%
premix: 2%
takarmánysó: 1%
b.) árpa: 30%
borsó: 10%
kukorica: 30%
lucernaliszt: 10%
búzakorpa: 17%
premix: 2%
takarmánysó: 1%
c.) kukorica: 25%
árpa: 25%
búzakorpa: 25%
napraforgódara: 22%
premix: 2%
takarmánysó: 1%
Melyik jobb: a hagyományos vagy a monodiétás takarmányozás?
A takarmányozási módszer alkalmazása nem pusztán elhatározás kérdése (létszám, tartási-takarmányozási technológia, földterület, termelési színvonal stb.).
A hagyományos takarmányozásnál, ahol nyáron zöldtakarmányokat (tavasztól-őszig a célszerűen termesztett zöldek követik egymást = zöld futószalag, esetleg legelővel kiegészítve), télen tartósított takarmányokat (szilázs, szenázs, széna, gyökgumósok, melléktermékek) etetünk,
Előnyök:
természetszerű takarmányozás;olcsó (nincsenek tárolási költségek)hátrányok: zöldek gyorsan „elvénülnek”;sok az átmenet nélküli takarmányváltoztatás (pl. ünnepek, többnapi esős időjárás stb.).
A monodiétás takarmányozásnál, ahol a tartósított takarmányokból összeállított adagot évszaktól függetlenül kapják az állatok (kötetlen tartás, csoportok kialakítása tejtermelés szerint),
Előnyök:
Tömegtakarmányokból és abrakból összeállított komplett keverékből az állatok naponta minimum 4-5-ször kapnak, gyakorlatilag folyamatosan esznek, a bendőflóra összetétele nem változik;
időjárástól függetlenül biztonságos az ellátás;a takarmánykiosztás jól gépesíthető.hátrányok: nem természetszerű;drágább (tárolás, tárolási veszteség);vigyázni kell az állandó összetételű takarmány pontos összetételére.
Fontos, hogy itt is legyen meg a napi 3-4 kg széna és a takarmányadagban kevert szálas szecska hossza ne legyen 2-4 cm-nél rövidebb (strukturális rostellátás).
A hátrányok kiküszöbölésére alakult ki az ún. kombinált takarmányozás, melynek lényege, hogy tavasztól-őszig a tartósított takarmányokat csökkentik, azokat egyidejűleg zölddel egészítik ki.
Forrás: Agrárágazat