Ellenség vagy barát a tarackbúza?
Őszintén szólva házikertben nekem nincsen bajom a tarackbúzával, viszont nagyon sok olyan embert ismerek, akinek az a legnagyobb problémája, hogy tarackbúza van a területén. Nem mondom, megértem az ő véleményüket is, de mivel hihetetlenül nehéz kiirtani ezt a növényt, én úgy vagyok vele, hogy elfér a kertben. Ráadásul a tarackbúza nem csupán egy idegesítő gaz, hanem egy nagyon fontos gyógynövény is. Ezt sokan nem gondolnák, pedig így van: a gyöktörzse, amivel a földbe kapaszkodik, többek között vízhajtó, méregtelenítő és vértisztító hatású!
Mikor és hogyan kell gyűjteni a tarackbúzát?
Általában nyár végén, és ősszel szokás gyűjteni a tarackbúzát, akkor, amikor a növény már kezd visszahúzódni. A többméter hosszú és elágazó tarackjait gyomos területekről szántás után boronával szedik össze. Ezután a tarackos gyökértörzset a levélmaradványoktól és a gyökerektől megtisztítják, és a napon szárítják. Kisebb területeken lehet kézzel is végezni a műveletet. Fontos, hogy a tarackbúza gyökerét ne tévesszük össze a csillagpázsit gyökértörzsével. Ha gyomos a talaj, egyébként is ki szokták szedni a bosszús kertészek, de így legalább nem kell majd kidobni, nézzük, mire használjuk fel!
A tarackbúza felhasználása
A tarackbúzának számtalan gyógyhatása ismert. Többek között vértisztító és vízhajtó, ennek köszönhetően kiváló méregtelenítő hatású. Vizelethajtó hatását vese-, és hólyagbántalmak esetén, valamint vesehomoknál használhatjuk. Köszvény esetén is érdemes kipróbálni, mivel elősegíti a húgysav kiürülését.
Szaponint tartalmaz, ezért köptető hatású – alkalmazhatjuk köhögés, légcsőhurut, hörghurut esetén, főként keverékekben. Más növényekkel, például zsályával keverve gargalizálhatunk is vele gégegyulladás esetén. Fontos tovább, hogy hámosító hatású, tehát kiválóan alkalmas bőrsérülések, sebek kezelésére, de pattanások, kiütések, ekcémás bőr esetén is. Most már ismeritek a tarackbúza mindkét odalát, döntse el mindenki, hogy irtja vagy inkább felhasználja!