Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

A táptalajt sokan egyszerű földnek tekintik, pedig sokkal inkább hasonlít egy élőlényhez. Ahogy az embereknek, úgy a táptalajnak is szüksége van bizonyos lételemekre, hogy megfelelően tudja táplálni a benne termő növényeket. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

A vas például nélkülözhetetlen eleme a növények klorofiltermelésének, és a fotoszintézis sem működik nélküle – a vashiányt általában sárguló levelek jelzik. A táptalaj meglepően sok tápanyagot, ásványi anyagot és mikroorganizmust tartalmaz, ezért sokkal inkább tekinthető élőlénynek, mint egyszerű földnek.

Táptalaj nélkül az számos faj – beleértve az embereket is – rövidesen komoly problémákba ütközne, és rövidesen el is tűnne a Földről. Fontos tehát, hogy úgy vigyázzunk rá, mint ahogy saját magunkra, kedvenc háziállatainkra vagy növényeinkre.

A következő oldalon felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek egy egészségesebb táptalaj fenntartásában. 

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Győződjünk meg róla, hogy a talaj megfelelő mennyiségű vizet és levegőt kap. Érdemes fellazítani a talajt, hogy elősegítsük benne a levegő és a víz áramlását. Ügyeljünk viszont arra, hogy ne dúljuk fel teljesen a talajt, mert azzal csak ronthatunk a minőségén.

hirdetes

A kevesebb gyakran több. Próbáljuk ne túlkezelni a talajt. Mindig csak annyit dolgozzunk vele, amennyit szükséges. Valahányszor felforgatjuk vagy meglazítjuk, azzal megzavarjuk a benne élő mikroorganizmusokat.

Ne húzzuk ki a növényeket a talajból. Miután egy növény meghozta a termését és itt az ideje eltávolítani, ne húzzuk ki őket a talajból – a talajszintnél vágjuk el őket és hagyjuk a gyökereket a földben, hogy a táptalaj részévé váljanak.

Néhány meglepő dolog, amikkel javíthatod a táptalaj minőségét

Ne hagyjuk „csupaszon” a táptalajt. Csupaszon hagyni a táptalajt olyan, mint kifeküdni a nyári napra napolaj nélkül. Szerezzünk valamilyen takarót, amivel lefedhetjük a nem használt táptalajt – ez lehet akár kartonpapír, falevelek vagy egyéb szerves talajtakaró, esetleg átmeneti árnyékoló fal.

Tápláljuk szerves anyagokkal a talajt. A táptalajnak szerves anyagokra van szüksége, hogy egészséges növények teremjenek benne. Ezt többféle módon is megoldhatjuk. Például növeszthetünk hüvelyeseket kifejezetten erre a célra, amelyek segítenek a talaj nitrogénszintjének fenntartásában, így nem lesz szükség nitrogénes műtrágyára. Az organikus trágyát elkészíthetjük komposztálóban vagy akár közvetlenül az ágyásban is.

Ismerjük meg a táptalajt. Minél jobban ismerjük a rendelkezésünkre álló táptalajt, annál egészségesebb növényeket termeszthetünk benne. Vizsgáljuk meg hogy milyen tápanyagokból tartalmaz eleget, és milyenekre van még szüksége. Ez alapján azt is könnyebb megállapítani, hogy milyen növények számára alkalmas az adott táptalaj – például egy közepes adag nitrogén ideális lehet paradicsomok számára, azonban a kukoricához sokkal nagyobb mennyiségre van szükség.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

földtömörítés

a föld szilárdítására, a hézagok megszüntetésére, ill. csökkentésére irányuló... Tovább

halszaporítás

a haszon- és díszhalak több-kevesebb emberi beavatkozással való szaporítása. Természetszerű... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Talajművelés