Nagyon gyakran fenyegetik a fákat, cserjéket a taplógombák, amik megtalálhatók idősebb fákon, és fiatal csemetéken, erdei környezetben és gyümölcsösben is egyaránt. Mostani cikkemben elmondom, mit kell tenni, ha taplótámadást észleltek!
Röviden a taplógombáról
Összességében többszáz taplógombafajt ismerünk, melyek rendkívül változatos megjelenésűek, méretűek, egyben viszont megegyeznek: mindegyik olyan gomba, ami a fáknak, cserjének közvetlenül a fás részeit teszi tönkre. A növények belsejében élősködve, kémiai bomlást okoznak a gombafonalaikkal, általuk pedig porhanyósság, odvassá válnak a fák. Egy idő után a fás részek életműködése megszűnik, a megtámadott részek veszítenek rugalmasságukból, szilárdságukból, ezért könnyebben letörnek egy erősebb széltől, vagy nagyobb hóeséstől. Nemcsak az ágak sérülhetnek, hanem a fák törzse is, majd bekövetkezhet a növény teljes pusztulása.
Taplógombafertőzés
Nagyszámban kialakuló, tovább fertőző spórákkal történik a taplógomba rohamos terjedése, ráadásul ez felgyorsul a sebeken és a nyílásokon keresztül. Éppen ezért fontos a megelőzés: ha a növényen nincsenek sebek, illetve nyílások, akkor nem fog jelentkezni fertőzés, mivel egyetlen taplógomba sem képes egészséges kérget megfertőzni. A taplógomba termőtestei nagy méretet is ölthetnek, nem egyszer elérik 30-40 centimétert is. Az apróbb gombák pirosas, vagy fehéres-szürkés színűek, sokrétegű párnácskaszerű termőtestei nagy számban fordulhatnak elő a fás növények részein.
A növény belsejében élő taplógomba jelenlétét úgy vehetjük észre, hogy figyeljük a növény lombozatát, ugyanis fertőzés esetén a fás növény lombozata elkezd foltokban sárgulni, majd a csúcsszáradás is beindul. A taplógomba fertőzése minden fás növényt fenyeget, de nagyobb veszélyben az elhanyagolt, vagy öreg fák vannak. A legveszélyeztetettebbek között a termő diófák vannak, állományok nagy része már fertőzött a pisztricgombával vagy a pikkelyes taplógombával.
Védekezési lehetőségek taplógomba ellen
Mint már említettem, a megelőzés a legfontosabb, ezért fontos, hogy a fák már telepítés idején is az igényüknek megfelelő helyre kerüljenek, és kerüljük a sűrű ültetést. Metszések idején mindig kezeljük a fák sebeit, és sérüléseit, fagéllel kenjük be ezeket a részeket.
Ha már megjelent a taplógomba, akkor mindenképp meg kell tisztítanunk a növényt tőle, sok esetben csak a csonkolásszerű visszavágás hoz eredményt, de megpróbálhatjuk egy erős késsel kifaragni a fertőzött részt, de ne csak a porhanyóst távolítsuk el, hanem az alatta lévő egészséges részből is vágjunk ki 3-4 centimétert, ezzel megakadályozva a tovább fertőződést. A taplógombától menthetetlen fáktól sajnos minél hamarabb meg kell szabadulnunk, vágjuk ki ezeket és égessük el, nehogy a többi, egyébként egészséges fát megfertőzze!