Brüsszelben úgy döntöttek, hogy 125 millió euróval fogják támogatni a gazdákat, akik nem tudják rendes áron értékesíteni a terményeiket. Egyelőre így próbálnak tenni az árak zuhanása ellen.
Az orosz piac megszűnése igen komoly változás az Európai Unióban. A túlkínálatra viszont kitaláltak egy olyan megoldást, ami egy kicsit segít kilábalni az érintett gazdáknak a gödörből. Brüsszelben úgy határoztak, hogy azokat a terményeket, amikből túlkínálat van a piacon és éppen ezért lehetetlen normális áron eladni, kivonják és helyette a gazdák támogatást kapnak. Ez az intézkedés olyan idényjellegű terményekre vonatkozik, amiknek nincs lehetőség a tárolásukra és mivel nem tudják őket hol eladni, ezért rárohadna a gazdákra. Ilyen termények például a paradicsom, a karfiol és a szőlő.
Azokat a gyümölcsöket, amikkel nem tudnak mit kezdeni, szeretetszolgálatoknak és gyermekintézményeknek adják oda ingyen. A termelők támogatására pedig 125 millió eurót szán az Európai bizottság. A terv november végéig szól. Az Európai bizottság abban reménykedik, hogy ezzel az intézkedéssel enyhíteni tudják a zöldségek és gyümölcsök árcsökkenését. Ezen kívül a Bizottság támogatást nyújt még a nektarin és őszibarack termelőknek. Az orosz kormány intézkedése elvileg egy évig tart, bár ki tudja, mit hoz a jövő.
Brüsszelben a szakértők újra áttekintették az orosz embargó európai agrárpiacán okozott változásokat és károkat. Előfordulhat, hogyha szükség lesz rá, akkor még több támogatást nyújtanak ennek az ágazatnak. Nem lehet tudni előre, mire lesz még szükség, de az biztos, hogy az orosz embargó egy olyan intézkedés volt, ami alapjaiban forgatta fel az európai és ezzel együtt a magyar piacot is. Csak remélni lehet, hogy minél hamarabb ki tudják küszöbölni a károkat és hogy nem köszönt be emiatt egy újabb válság.
Oroszország ezt a határozatát augusztus 7-én hozta meg és ezzel nemcsak az Európai Unió elől zárkózott el, hanem szinte az egész nyugati világtól: exporttilalmat rendelt el még ugyanúgy az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából és Norvégiából is.
Forrás: Eu-info