Ezekkel a gonosz kis apróságokkal szinte minden kertész, vagy olyan ember, aki növények közé megy találkozott már testközelből. Sokan vannak, szinte belepik a növényeket és rengeteg bosszúságot okoznak a gazdáknak. Ismerd meg a közönséges takácsatkát!
Nagyon aprók, nagyító alatt viszont egészen ijesztő kis pókszabásúak a takácsatkák, akik lerohanják veteményeseinket és pillanatok alatt képesek hatalmas mérték pusztítást végezni. Ezek az apró vörös vagy zöld színű, szabad szemmel alig látható foltok a takácsatkák, amik több százféle növényt kedvelnek és szívogatnak. Itt az ideje, hogy te is megtudj róla mindent!
A közönséges takácsatka – Tetranychus urticae
Ez az apró ízeltlábú a takácsatkafélék legismertebb tagja, és növényekkel táplálkozik. Bánatunkra ez az atka több százféle növényt is kedvel, így a legtöbb zöldségfélét és élelmiszer növényt, mint például a paprikát, paradicsomot, krumplit, babot, kukoricát, epret, sőt, itt nem áll meg, hanem a dísznövényeinket is álthetjük tőlük, mint például a rózsákat. Az apró jószág a levelekre rakja petéit és kikelve a levél hátoldalán élnek, miközben szívogatják azt. Ennek hatására apró, halvány foltok jelennek meg a levelek elszínén. Ha igazán nagy mennyiségben lepik be és károsítják meg a növényt, akkor jelentősen csökkentik a növény fotoszintetizáló képességét is, ezáltal a levelek torzulnak, végül pedig elszáradnak és lehullanak. További jellegzetes tünet, hogy a károsított növényen finom szövedéketket is találunk, ami erős ertőzés esetén a teljes növényt is beboríthatja. A virágok a szövedékek miatt kifakulnak és csökken a díszítőértékük.
Életmódja
A takácsatkák inkább a pókokkal és az atkákkal állnak közelebbi rokonságban, semmint a rovarokkal. A forró, száraz körülmények között eszméletlenül gyorsan képesek elszaporodni. Évente nem kevesebb, mint akár 9 generációjuk is fejlődik. Ez pedig finoman szólva is rengeteg, és azt jelenti, hogy folyamatos odafigyelést és védekezést igényel kiskertünk, Általában először a tüneteket észleljük, és sajnos csak később vesszük észre a kártevőt.
Lapozz tovább, még van mit tanulni a takácsatkákról!