A szuperfoszfát bemutatása - hogyan és miért használd a szuperfoszfátot kertedben?

Szükség van a kertemben szuperfoszfátra?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A makrotápanyagok elengedhetetlenek a növények növekedéséhez és fejlődéséhez. A három legfontosabb makrotápanyag egy növény számára a nitrogén, a foszfor és a kálium. E három közül a foszfor felel a virágzásért és a gyümölcstermésért. Ezek a folyamatok egy úgynevezett szuperfoszfát segítségével is elősegíthetők. De mi is ez a tudományosnak hangzó valami? Nézzük meg, hogy mi mindent érdemes tudni róla és használatáról.

Szuperfoszfát előnyei

Kell-e a kertbe szuperfoszfát?

Minél több virágot és termést sikerült elérned növényeiden, annál gazdagabb szüretre számíthatsz. Ha több paradicsomot, vagy nagyobb, dúsabb rózsákat szeretnél, akkor a szuperfoszfát lehet az, ami segíthet ebben. Az ipari szuperfoszfát a gyökérfejlődés serkentését szolgálja, illetve segít, hogy a növényben található cukrok hatékonyabban mozogjanak a növényen belül, felgyorsítva ezzel az érési folyamatot. Leggyakrabban nagyobb virágok és több gyümölcs termesztéséhez használják.

A szuperfoszfát nem más, mint egy nagy adag foszfát. Két megvásárolható fajtája létezik: a hagyományos szuperfoszfát, illetve a tripla szuperfoszfát. Mindkettőt nem oldódó ásványi foszfátokból nyerik ki, majd egy sav segítségével oldható formába alakítják őket át. A hagyományos szuperfoszfát 20% foszfort, míg a tripla nagyjából 48%-ot tartalmaz. A sima ezen kívül gazdag kalciumban és kénben is.

Általában zöldségeken, hagymákon, gumókon, virágzó fákon, gyümölcsökön, rózsákon és más virágzó növényeken használják. Egy hosszú távú kutatás során kimutatták, hogy a magas dózisú tápanyag javítja a talaj minőségét, ami a szerves körforgás serkentésében és a termés mennyiségének növelésében jelenik meg. Mindemellett a talaj pH-értékének csökkenését is kötötték már hozzá, továbbá a giliszták szaporulatát is csökkentheti. A kérdés nem feltétlenül az, hogy van-e szükség rá, hanem hogy mikor érdemes használni a szuperfoszfát.

hirdetes

Mikor alkalmazz szuperfoszfát?

A szuperfoszfát leghatékonyabban az ültetéssel egy időben alkalmazható. Ez azért van, mert elősegíti a gyökerek kifejlődését. Ezen kívül akkor is hasznos, amikor a növény gyümölcsöt kezd teremni, mert a szuperfoszfátból kapott tápanyagok elősegíthetik a nagyobb gyümölcsök kialakulását. Ajánlott a terméket 4-6 hetente használni a tenyészidőszak során. Az évelőknél kora tavasszal érdemes alkalmazni, egy kis szezonindító kezdőlöket gyanánt.

A szuperfoszfátnak szemcsés és folyékony változata is fellelhető, ezért alkalmazható a talajba, permetként és öntözéses módszerrel is. Érdemes szem előtt tartani, hogy a szuperfoszfát savassá teheti a talajt, de némi mésszel kiegészítve visszaállítható annak megfelelő pH-értéke. 

Hogyan használd a szuperfoszfátot?

Ha szemcsés formában jutottál hozzá, akkor áss vagy szúrj kis lyukakt a gyökérvonalnál, és töltsd fel azokat egyenlő mennyiségű szuperfoszfáttal. Kezdetben minden lyukba 35 grammnyi foszfáttal érdemes kísérletezni. A szemcsés foszfát ne érjen a növény leveleihez. Mosd le a növényeket alaposan, és ügyelj rá, hogy a tápanyagok beleázzanak a talajba. Ha a talajt ültetés előtt készíted elő, akkor 20 négyzetméterenként nagyjából 2,5 kg terméket érdemes használni. Éves alkalmazás esetén 60-125 millilitert használj 2 négyzetméterenként.                                                                                         

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejlődésgenetika

a genetikának az egyedfejlődést szabályozó gének működésével, azok kölcsönhatásaival... Tovább

áru

az áru értékének pénzbeni megjelenése, az a pénzmennyiség, amelyet egy termék v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem