A nyugalmi időszakban
Meleg hőmérsékletek mellett a szobaciklámenek hamarabb nyugalmi állapotba kerülnek. Egyes kertészek szándékosan kiviszik őket a nyári melegbe, hogy arra az évre biztosítsák ciklámenjeik számára a nyugalmi időszakot. Más kertészek ezzel szemben inkább bent tartják virágaikat, hogy azok ne teljesen váltsanak át nyugalmi állapotba (mint ahogyan azt a kinti melegben tennék).
Hűvösebb otthonokban a szobaciklámenek talán csak néhány levelet veszítenek el a nyár során, nyurgáknak tűnhetnek, és néhány hónapig talán virágot sem hoznak majd. Ha a nyár után szeretnéd újra virágzásra ösztönözni szobaciklámenjeidet, akkor vágd le róluk az elvirágzott szárakat, közvetlenül azok tövénél.
Ahogy a tavasz végén a virágzás lassulni kezd, hagyd kiszáradni ciklámenjeidet 2-3 teljes hónapra. Habár egy kevés víz nem árt néha nekik a nyári nyugalmi időszak során, jobb, ha a talaj nem marad vizes alattuk túl sokáig ebben a néhány hónapban.
A növekedési időszakban
A szobaciklámenek levelein látod majd, hogy felébredtek a nyugalmi állapotból, és újra elindult náluk a növekedési időszak. A növekedés során öntözd meg a talajt alattuk, valahányszor az száraznak érződik egy hüvelyknyi mélységben. Fontos, hogy a leveleket és a koronát (ahol a szár a gyökerekkel találkozik) ne érje víz, különben a növény könnyedén elrohadhat.
Trágyázás
A szobaciklámeneket alacsony nitrogéntartalmú folyékony műtrágyával ajánlott táplálni, kétheti gyakorisággal, de csak a növekedési időszakok során.
Átültetés
A szobaciklámeneket kétévente ajánlott átültetni, nyáron, amikor nyugalmi állapotban vannak. Ilyenkor egy valamivel nagyobb növénytartóba kerüljenek, friss, gazdag termőközeggel, hogy legyen miből tápanyagokat felvenniük a következő növekedési időszakban. Az új növénytartókat először félig töltsd meg virágfölddel. Ez után emeld ki a szobaciklámen gumóját a régi helyéről, és óvatosan próbáld „leporolni” róla a régi talajmaradványokat (ügyelve rá, hogy ne sértsd meg).
Helyezd a gumót az új növénytartóba úgy, hogy teteje csupán 5 centire legyen a perem alatt. Ez után töltsd fel a növénytartót a gumó körül talajjal, és magára a gumóra is helyezz egy keveset. Hagyd a növénytartót egy száraz, árnyékos helyen a nyár végéig, majd kezdd el újra öntözni a gumót valamikor szeptemberben, ahogy új hajtások jelennek meg rajta.
A szobaciklámen mérgező!
Fontos észben tartani, hogy a ciklámenek minden része mérgező a háziállatokra. Ha tehát házon belül gondozol néhány palántát, például szobaciklámeneket, akkor helyezd őket olyan helyekre, ahol állataid nem férhetnek hozzájuk. Ugyan ez vonatkozik persze a szabadban gondozott ciklámenekre is – ne hagyd, hogy állataid hozzájuk férjenek. A ciklámenmérgezés tünetei a nyáladzás, az étvágytalanság, a hasmenés, a hányás, a rángatózás, a rendszertelen pulzus és sajnos időnként akár halálos is lehet.
Susanne Jutzeler, suju-foto képe a Pixabay -en.