Alvincz József elmondása szerint az osztrákoknál egy földforgalmazást szabályozó bizottság dönt arról: ki, mikor, mekkora földet vehet, tehát nem lehet kvázi piaci alapon csak úgy adni-venni birtokot. Előírják, hogy ki vásárolhat földet, milyen célra fordíthatja, vagyis spekulációs szempontok nem juthatnak érvényre. Sőt, Ausztria sokkal stabilabbak a föld tulajdoni viszonyai, mivel evolúciós alapon alakultak ki a feltételek.
A szakember szerint különbség az is, hogy a magyar birtokok kisebbek, mint az osztrákok, és gyakran nem a tulajdonos műveli azokat. Ugyanis Magyarországon sokan csak azért vettek szántóföldet, hogy utána bérbe adhassák.
Az olcsó magyar föld miatt egyre több osztrák és német gazda szeretne nálunk birtokot vásárolni – mondta a rádiónak Somogyi Balázs a burgenlandi agrárkamara nyugdíjazott igazgatóhelyettese.
A szakember meglátása szerint a külföldiek most akarják kihasználni a lehetőséget, amikor még Magyarországon viszonylag olcsón lehet vásárolni, mert ha szabad lesz a vásár Magyarországon, akkor mindenki tódul földet vásárolni, és fölmennek a földárak.
Mint ahogy azt már a Világgazdaság Online megírta, nemcsak a kormánynak, hanem a Fidesznek és kiforrott terve van a földvásárlási moratórium meghosszabbításáról.
Míg a kormány három évvel akarja meghosszabbítani a külföldiek - 2011-ben lejáró - földvásárlási moratóriumát, addig a Fidesz szíve szerint nyelvtudáshoz kötné a földvásárlás.
Magyarországon egyébként eltérnek a vélemények arról, hogy most hány hektárnyi föld van külföldi tulajdonban. Egyes szakértők szerint a földek egynegyede, de akad olyan agrárszakember is, aki azt mondja, hogy mindössze két-háromszáz hektárnyi területnek nem magyar a tulajdonosa.
Forrás: EU-info