A szitakötőknek ott a helyük a kertetekben - mutatom, miért

Így csalogass szitakötőket kertedbe

Szélesi Ferenc
hirdetes
Szitakötők a kertben

Telepítsünk vizes dekorációt kertedbe

A szitakötők vízkedvelő rovarok, így ebből következik, idejük nagy részét valamilyen vízfelület közelében szeretik tölteni. Hasonlóan a szúnyogokhoz, petéiket vízbe rakják le, és az azt körülvevő növényzetben tanyáznak. Vannak olyan fajták, amelyek az állóvizet kedvelik, míg mások a folyóvizeket preferálják. Érdemes utánanézni, hogy a közeledben milyen fajták elterjedtek, hogy tudd, mi a legideálisabb „bölcső” a számukra.

Ehhez jó tudni azt is, hogy milyen jellegű vizek vannak a környéken – ha pl. van valahol egy tó a közelben, akkor jó eséllyel az állóvizet kedvelő szitakötőket érdemes megcélozni. Mivel a szúnyogok a nyugodt vizet kedvelik, ajánlott az állóvizű díszekhez valamilyen extra kiegészítőt hozzáadni, ami némi mozgást kelt benne, hogy távol tartsd őket a szitakötők otthonától.

hirdetes

A víz lehetőleg legyen legalább 60 cm mély, ha azt szeretnéd, hogy a szitakötők oda költözzenek hozzád. A szúnyogok lárvái egyébként is a sekélyesebb vizekben valószínűbb, hogy kikelnek, így a mély víz kétszeresen hasznos lesz. Elkerülhetetlen persze, hogy néhány szúnyog is kifejlődjön az ilyen vizekben, de ezek csupán csak extra táplálékként szolgálnak majd a szitakötőknek.

Helyezzünk növényeket a víz közelébe

Mint említettük, a szitakötők a víz közelében található növényzetet tekintik valódi otthonuknak. A vízi növények több ízben is segítik szaporodásukat: a „felnőtt” példányok a növények tövébe, a vízfelszín alá rakják le petéiket, aztán a nimfák (a fejlődő szitakötők) e növények szárain másznak ki a vízből, hogy idővel szárnyra kaphassanak. Szintén ideálisak lehetnek erre a víz felszínén lebegő növények. Ezen kívül búvóhelyekként szolgálhatnak számukra a vízhez közeli bokrok és fák is.

Telepítsünk beporzó növényeket kertedbe

Habár a szitakötők értékelni fogják, hogy a víz szúnyogokat is vonz a kertedbe, más rovarokkal is szívesen táplálkoznak. Megeszik a kisebb molyokat, lepkéket, és még akár a méheket is, ha elég nagyra nőnek. Ajánlatos néhány olyan növényt telepíteni kertedbe, amik ilyen beporzásért felelős rovarokat is magukhoz csalogatnak. Jó választás e célra például a vízililiom, a boglárka, vagy a nőszirom.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

89/2008. (VII. 18.) FVM rendelet

A növényvédõ szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezésérõl,... Tovább

fertőző burzitisz (gumborói betegség, burzitisz, bursitis)

3—6 hetes csibék birnavírus okozta betegsége, amely gyakran elhullással jár. A vírus a... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Házi kert kert