Szilvalekvár hozzávalói
- 3 kg szilva (olyan mennyiség, amennyiből bátran kipróbálhatod, de valójában tetszés szerint mennyiségből készítheted a lekvárt
- nátriumbenzoát (feltételesen)
Szilva előkészítése főzésre
- mosás álló vízben
- szárak eltávolítása
- öblítés folyó vízben
- kimagozás
Szilvalekvár elkészítése
Legjobb, ha olyankor kezdesz hozzá a szilvalekvár főzéséhez, amikor amúgy is sok időt töltesz el a konyhában, akkor az időddel jobban tudsz gazdálkodni, mert a lekvár főzés közben más dolgokat is elkészíthetsz. A kimagozott szilvát a könnyebb főzés kedvéért turmixolhatod, ledarálhatod, feldarabolhatod de félben is hagyhatod (ez a végeredményen nem fog változtatni).
A darabolással gyorsítod a folyamatot, mert a feldarabolt szilvából kezdetben gyorsabban eltávozik a víztartalma. Felteszed főni egy lábosban. Lehetőleg ne zománcos edényt használj a főzéshez, hanem rozsdamentes acélból készültet, abban kevésbé fordul elő, hogy odakozmál az aljára. Lassan melegíted, hogy kiengedje a levét. Főzés közben sokszor keverd meg. Addig kell főznöd és kevergetned, míg a szilvalekvárt egy kanálra téve megfordítod, és nem esik le róla.
Amikor a szilvalekvár már elérte a megfelelő sűrűséget , forrón üvegekbe teszed, parányi mennyiségű nátriumbenzoátot teszel a tetejére a biztonság kedvéért (ha nagyon tisztán dolgoztál és légmentesen lezártad az üvegeket, akkor nem szükséges), lezárod. Száraz dunsztban tartod egy napig, majd felcímkézve a helyére teszed. Ha szeretnéd, hogy szép legyen vagy később ajándékba adod, textilborítót tehetsz rá.
Szilvalekvár tárolása, felhasználása
Tárolása hűvös, száraz helyen történjen. Ezt a sűrű szilvalekvárt süteményekbe szokás tenni, például leveles vagy hájas tésztából készített különféle formájú sütemények kiváló tölteléke lehet. A címkére jegyzd fel a készítés dátumát, így fogod tudni, mikor készült. (Több évig is eláll.)