Kezdődik a szentjánosbogarak rajzása

Ne maradj le te sem a szentjánosbogarak rajzásáról

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

Minden évben eljön szerencsére ez az időszak, és én minden évben nagyon várom. Nem sok hasonló természeti csodát láthatunk, egyedülálló, és csodálatos, főleg a párok szokták szeretni azokat az estéket, amikor a szentjánosbogarak rajzása megkezdődik.

Szentjánosbogarak bemutatása

Röviden a szentjánosbogarakról

A nagy szentjánosbogár Európában mindenütt megtalálható, de már csak kevés olyan – mésztartalmú talajú, réttel vagy erdővel borított – háborítatlan terület van, amely tökéletesen megfelel neki. A modern termesztési eljárások, a földterületek egyre nagyobb arányú megművelése és valószínűleg a mesterséges fények is szerepet játszanak abban, hogy bizonyos területeken egyre kevesebb a nagy szentjánosbogár.

 

A nőstény hossza 10-18 milliméter, a hím hossza 10-13 milliméter. A hím kisebb a nősténynél, nagy, lefelé irányuló szemével nagyon jól lát. A nősténytől eltérően a felnőtt hímnek van szárnya, sőt védő fedőszárnya is. A nőstény szárnyatlan, szelvényekből álló teste hasonlít a lárváéra. A nőstény fejét a félkör alakban ívelt és boltozatos, üvegszerűen áttetsző előtor felülről eltakarja. A világítószervek a potroh csúcsán, a hasoldalon vannak. A ragadozó lárváknak erős, harapó állkapcsaik vannak. Fénykibocsátó szerveik, csakúgy, mint a nősténynél, az utolsó három szelvény hasoldalán találhatók. A világító sárgászöld fény kémiai úton jön létre. Ehhez a reakcióhoz oxigén, víz, luciferin és egy luciferáz nevű enzim szükséges. Ha a rovar megszakítja az oxigénfelvételt, a fény kialszik.

hirdetes

 

A nagy szentjánosbogár csoportosan él. Nyirkosabb erdők, alföldi mocsaras, lápos helyek, kertek lakója, ahol orbáncfűfajok is nőnek. A lárvák csigákat fogyasztanak; az imágók nem táplálkoznak.

 

Az ivarérettséget 3 éves korban éri el. Csendes, meleg estéken a hímek világítva röpködnek, a nőstények a fű között világítanak. Párzás után nem sokkal az imágók elpusztulnak. A nőstény, a petéit egyenként vagy párosával rakja le. A kerek, halványsárga pete átmérője 1 milliméter. További érdekességek a következő oldalon!

 

Szentjánosbogarak bemutatása

Június közepe felé kezdődik és nagyjából két hétig figyelhető meg a szentjánosbogarak rajzása. Nagyon különleges esti sétákban lehet részünk ebben az időszakban. Idén is, mint minden évben az Alcsúti Arborétumban gyönyörködhetünk leginkább a szentjánosbogarak táncában. A 2015-ös évben a szentjánosbogár lett az év rovara, nem is véletlenül, hiszen egyedülállóan csodálatos.

A nagy szentjánosbogarakat leginkább erdőszegélyeken, ritkásabb erdőkben, cserjés helyeken, parkokban illetve temetőkben tekinthetjük meg. Májustól júniusig kelnek ki a bogarak, amelyek mindig alkonyatkor és éjjel aktívabbak. A nőstényekről tudni kell, hogy alig repkednek, a hímek viszont éjszakánként elindulnak és alacsonyan repülnek, sokszor mesterséges fényforrásoknál is találkozhatunk velük. A nőstények a sötétedés után „felkapcsolják a villanyt”, ülnek mozdulatlanul egy növényen. Potrohát néha-néha jobbra-balra megmozgatja, ezzel könnyíti meg a hím dolgát.

A hímek ugyanis a fényt keresve kutatják a nőstényeket. A bogarak legfőbb célja a szaporodás, ha nem sikerül hímmel találkoznia, akkor 2-3 óra múltán kikapcsolja a fényét és elbújik a növények közé. Ezt a műveletet általában 9-10 napig szokták végezni, ha nem sikerül a szaporodás ez idő alatt, akkor a nőstény elpusztul. Furcsa lehet, de a tojásrakás után is elpusztul. A szaporodás után nem világít többé, 2-3 napig rakja le a tojásokat és élete véget ér. Általában 50-100 tojást rak le egyetlen bogár, melyek gyengén világítanak a sötétben. 

Szentjánosbogarak bemutatása

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Tropotox

Gyomirtó permetezőszer borsó gyomirtására.Hatóanyag: 400 g/l MCPBFelhasználható: Borsó... Tovább

értékelés

a vállalati tevékenység elemzése. Ált. a számviteli adatok, leginkább az éves... Tovább

Tovább a lexikonra
Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság