Nagymamámtól megtanultam, hogy nyaranta, amikor bőségesen rendelkezésre áll vitaminforrások tárháza - rengeteg friss zöldség, és gyümölcs van - akkor kell előre gondolni, és télire elrakni belőlük. Ilyen mennyeien finom roppanós csalamádét több üveggel is érdemes bespájzolni!
Miért rakj el csalamádét télire?
A csalamádé telis-tele van értékes vitaminokkal, amivel telente felturbózhatjuk a lestrapált immunrendszerünket. Nemcsak nagyon egészséges, hanem finom is, a vasárnapi rántott hús mellé tökéletes kiegészítés lehet, de jó pörköltök mellé is, szendvicsek ízesítésére, és ha valaki igazán szereti, akkor magában is nagyon finom tud lenni.
Nem véletlen, hogy nagymamámnál mindig több üvegnyi sorakozott a polcon, amit mind-mind maga rakott el gondosan még a nyár közepén. Tegyél el te is mennyeien finom, roppanós csalamádét, az eredeti székely recept alapján, és tölts fel magad, valamint családodat sok-sok ízletes vitaminforrással a legsötétebb téli napokon is.
Hozzávalók a székely csalamádéhoz
- 50 dkg savanyú káposzta
- 10 dkg sárgarépa
- 15 dkg csemege uborka
- 10 dkg marinált paprika
- 3 cseresznyepaprika
- 15 dkg vöröshagyma
- 1 csomag kapor
- 1 evőkanál kristálycukor
- 2 evőkanál ételecet
- só ízlés szerint
A székely csalamádé elkészítése
Első lépésként a káposztával foglalkozunk, amit hideg vízzel kell leöblíteni, majd kicsavarni. Ez utána a sárgarépát hámozzuk, tisztítjuk meg, majd a csemegeuborkát, és ezeket vékony karikákra szeleteljük, vagy gyaluljuk. A vöröshagymát is megtisztítjuk, megfosztjuk héjától, hosszában kettévágjuk és hasonlóképpen a répához, és az uborkához felszeleteljük, de nem egyszerre a többivel.
A hagymát ugyanis meg kell sózni, és egy 10-15 percig állni hagyni. A marinált paprikából hosszúkás szeletkéket vágunk, míg a kaprot finomra aprítjuk, a cseresznyepaprikát pedig egészben hagyjuk, nem vágjuk fel – a csalamádé így lesz tökéletes.
Ezután szükség lesz egy fél liter vízre, amibe kevés cukrot oldunk, valamint ecettel, olajjal, és a vágott kaporral keverjük össze – ez lesz a székely csalamádé alapleve. Egy megfelelő méretű tálat, edényt keresünk, amiben az előkészített, felszeletelt zöldségeket összekeverjük, majd ráöntjük az alaplevet.
Hűtőben hosszú ideig tárolható, ezért nagyobb mennyiséget is készíthetünk. Ha el szeretnéd tenni, akkor is várj másnapig, hogy az ízek összeérjenek: keress üvegeket, fertőtlenítsd őket, helyezz az aljukra fél babérlevelet, és pár szem borsot, valamint mustármagot, öntsd fel némi lével, és tedd bele a zöldségeket is. A lezárt üvegek mehetnek is a kamrába télre!
A székhely csalamádé igazi vitaminbomba
A csalamádé, különösen ha erjesztéssel (fermentálással) készül, jelentős mennyiségű vitamint és más jótékony tápanyagot tartalmazhat. A fermentálás nem csökkenti, hanem bizonyos esetekben még növelheti is a vitaminok elérhetőségét. Íme, milyen vitaminokat és tápanyagokat találhatunk a csalamádéban, ha az alábbi összetevőket használjuk:
Főbb vitaminok és tápanyagok a csalamádéban:
C-vitamin:
A káposzta, paprika és uborka mind gazdag C-vitaminban, amely erős antioxidáns, támogatja az immunrendszert és segíti a kollagéntermelést. A fermentálás során a C-vitamin nagy része megmarad, sőt, a tejsavas erjesztés során a mikroorganizmusok néha még növelhetik is a C-vitamin elérhetőségét.
B-vitaminok:
A zöldségek, különösen a káposzta, B-vitaminokat (például B6-ot és folsavat) is tartalmaznak, amelyek fontosak az energia-anyagcserében és a sejtek egészségében. A fermentálás során a tejsavbaktériumok bizonyos B-vitaminokat is termelhetnek.
K-vitamin:
A káposzta kiváló K-vitamin forrás, amely elengedhetetlen a véralvadás és a csontok egészsége szempontjából. A fermentálás során a K-vitamin stabil marad.
Antioxidánsok:
A zöldségek, különösen a paprika és a sárgarépa, gazdagok antioxidánsokban, mint például a béta-karotin (A-vitamin előanyaga) és a flavonoidok, amelyek segítenek a szervezetet megvédeni a szabad gyökök káros hatásaitól.
Rostok:
A csalamádé magas rosttartalmú, mivel a zöldségek jelentős mennyiségű élelmi rostot tartalmaznak. A rostok elősegítik az emésztést, és támogatják a bélrendszer egészségét.
A fermentálás során a zöldségek vitamintartalma nagyrészt megmarad, sőt, a tejsavas erjedés javíthatja a vitaminok és más tápanyagok felszívódását a szervezetben. A C-vitamin és a B-vitaminok például jól megőrződnek a fermentálás során.