A találó nevű százszorszépekkel biztosan te is találkoztál már egy réten, vagy egy kevésbé jól karbantartott udvar mellett végigsétálva. Sokan gyomokként tekintenek rájuk, és valóban, a gyomokra jellemző szívós ellenállással bírnak, és kevésbé barátságos körülmények között is vígan megélnek (ráadásul még sok betegségnek és kártevőnek is ellenállnak).
Azonban akik képesek kicsit nyitottabban gondolni rájuk, azok előtt feltárul a százszorszépek elképesztő tápértéke és pozitív egészségügyi hatása is. Ismerkedjünk meg ezekkel a virágokkal közelebbről is!
Mik azok a százszorszépek?
A százszorszép (Bellis perennis) angol neve (Daisy) az óangol „daes eage” kifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy „a nap szeme” (itt nem az égen tündöklő korongra kell gondolni, hanem arra a napra, aminek eleje és vége van). Nevüket onnan kapták, hogy szürkületkor bezárják szirmaikat, és hajnalban újra kinyílnak.
A százszorszép valójában két virág egyszerre – a középen elhelyezkedő sárga virágocskák és a fehér szirmok két különböző virágot alkotnak, de általánosságban egyként emlegetjük őket. Külön érdekesség, hogy a százszorszépek teszik ki a világ összes virágzó növényének 10%-át. Habár legelterjedtebb változatuknak fehér szirmai vannak, léteznek rózsaszín, piros, citromsárga, és még lila fajták is.
Fontos tudnivalók gyűjtögetőknek – Mielőtt belevetnéd magadat a százszorszépek gyűjtögetésébe és házi felhasználásába, fontos, hogy tisztában légy az alábbiakkal!
Mielőtt gyűjtögetni indulsz, tudd, hogy egész pontosan mit is keresel majd – mielőtt bármilyen növényt fogyasztanál el, vagy használnál fel gyógyászati célokra, meg kell győződnöd róla, hogy nem valami hasonló külsejű, mérgező növényt szedtél-e össze. Érdemes összeszedett virágaidat megmutatni egy szakértőnek, és felszerelkezni egy növényhatározó kiskönyvvel is, hogy biztos legyél a dolgodban. Ezt ne vedd félvállról – egy rossz döntésnek súlyos következményei lehetnek!
A legfontosabb tudnivalók
Ne gyűjtögess olyan helyen, ahol növényvédőszerekkel, vagy bármilyen más méreggel permeteznek (akár a közelben is). Ne szedj fel virágokat az utak mellől! Sose gyűjts többet, mint amennyire szükséged van (a méheknek és más állatoknak nagyobb szükségük van ezekre!). Tudd, hogy a növények mely részei ehetők, és melyek nem. Tájékozódj a területedre vonatkozó gyűjtögetési szabályokról és törvényekről. Ne szedj össze ritka, védett növényeket. Ismerkedj meg a területeden fellelhető veszélyes növényekkel, mielőtt útnak indulsz, vagy kérd meg egy tapasztaltabb ismerősödet, hogy tartson veled. Most pedig nézzük, mire használhatjuk fel, a következő oldalon folytatom!