Hamvas zsálya
A hamvas zsálya évelő növény, mégis hazánkban egynyáriként van kezelve – amint beköszöntenek az első fagyok, akkor növényünk föld feletti része elpusztul. Ugyanakkor, tavasszal tövéből képes lesz majd újra kihajtani.
Kevés gondozással fenntartható növény – csupán folyamatos öntözésére kell majd odafigyelni. Érdemes napos vagy félárnyékos helyre telepíteni, ahol a talajnak jó a vízáteresztő képessége. Tápanyag szempontjából elég, ha földje átlagos. Május környékén már megjelennek rajta az első lila virágok.
Bíborka
Átlagosan 50 – 60 centiméterre képes megnőni, tökéletes szárazvirágnak ibolya, fehér vagy rózsaszín árnyalataival – arról nem is beszélve, hogy a szárítás ellenére is képesek nyílegyenesek maradni!
A magjait érdemes április-május környékén már elvetni, virágait az első dérig hozza. Rendkívül jól tűri mind a szárazságot, mind a meleget. Olyan helyet keress számára, ahol a talajnak jó a vízáteresztő képessége, az tápanyagdús, illetve lehetősége nyílik majd kiélvezni a napsütést.
Fűzéres celózia
Szubtrópusi környezetből szármozik, egynyári növény. Virágai csomókban nyílnak, lehetnek sárgák, narancsosak, rózsaszínek vagy bíbor árnyalatúak.
Érdemes közvetlenül a fagyok előtt leszednünk majd virágait. Jó tulajdonsága, hogy képes színét hosszan megőrizni – akár szárítás után is.
Amennyiben szeretnénk, akkor növénytársát, a tarajos celóziát is érdemes dísznövényként nevelnünk – neki kakastaréjra emlékeztető virága viszont már magasabb nedvességtartalommal rendelkezik, ezért szárítása során fontos, hogy adott legyen környezetében a forró levegő, ezzel is megakadályozva a virág rothadását.
A részletezett dísznövények mellet még bőven akadnak olyan példányok, melyek tökéletes szárazvirág alapanyagok lehetnek. Ezek közül érdemes még kiemelni a sötétkék szamárkenyeret bokros növekedésével, a cickafarkat, valamint a mindenki által már jól ismert levendulát. A kék iringót is használhatjuk díszítő jelleggel karakteres megjelenése végett – róla itt bővebben olvashattok.