A szappanok hatása a kertben
A legjobb az egészben, hogy ha a szappanos zsákokat átáztatja az eső, akkor az illatuk még erősebbé válik, és jobban terjed majd a levegőben. Persze ennek az a hátránya, hogy időnként cserélned kell majd a darabkákat a zsákokban, mert elolvadnak majd a víztől, és ha túl sok hab jut a talajba, az nem feltétlenül tesz jót a közeli növényeknek sem.
Fontos, hogy jó szappanokat válassz, ugyanis néhány készítményben olyan összetevők találhatók, amelyek konkrétan vonzzák azokat az állatokat, amelyeket szeretnél távol tartani velük. A leggyakoribb tettes a kókuszzsír, aminek az őzek imádják az illatát. Előfordulhat persze, hogy a szappan nem válik be. Ilyenkor próbálkozhatsz például emberi hajjal is, ugyan ezzel a módszerrel.
Érdekességek a szappanról
Plinius szerint a szappan készítését a gallok és germánok találták fel s már ismerték a kemény és puha szappant is, ezeket azonban nem mosásra használták, hanem a haj sárgítására. A kallóföldön és szappanos levű növényeken kívül mosásra a hamuzsírt és a sziksót használták, melyekkel még a 19. század végén is mostak. Az ókoriak – Paulus Aegineta tudósítása szerint – azt is tudták, hogy a lúgsót (hamuzsír és sziksó) mésszel maróbbá lehet tenni. Közönséges mosószerük azonban a rothadt vizelet volt. Később a mór írástudók is megemlítik a szappant, de inkább csak mint orvosszert.
A 17. századra, úgy látszik, már meglehetősen elterjedt a szappan használata, azonban csakis a legújabb kor vívmányai eredményezték mai általános alkalmazását. Ily vívmányok voltak Chevreulnek a zsírról megejtett vizsgálatai, melyekkel a szappanképződés lényegét felderítette, s mindenekelőtt Le Blanc új módszere a sziksó mesterséges gyártására. Azóta a sziksó és a szappan gyártása is fellendült s az ammónia-sziksó feltalálása a 19. század végén már mintegy betetőzte a Chevreultől kiindult mozgalmat.
A házilag készült szappant a következő technológiai lépésekben gyártották. Zsíros és faggyús állati anyagokat (például a disznóvágásból megmaradtakat) NaOH-val (nátrium-hidroxid, lúgkő) együtt főzték, melynek során glicerin és a karbonsavak nátriumsója keletkezett. Mivel a glicerin és az említett só még összekevert állapotban volt, az oldatba konyhasót adagoltak és ennek hatására a szappan kivált az oldatból.