Szamóca termesztése az erkélyen

Szamóca termesztése az erkélyen

GE., ZH
hirdetes
Nevelj epret az erkélyen

A szamóca számára alkalmas erkélyláda kialakítása

A szamóca gyökere

A szamóca sekélyen gyökeresedő növény, ezért az erkélyládának nem kell feltétlenül túl nagynak lennie. Ha viszont kis ládába, vagy dézsába ültetjük, figyelnünk kell arra, hogy a talaj ne száradjon ki, mivel a szamóca nagyon vízigényes, a száraz talajra rosszul reagál. A talaj lehetőleg jó víztartó-képességű, laza szerkezetű és magas humusztartalmú legyen. Ezt az igényét általában a kereskedelemben kapható általános virágföldekkel elégíthetjük ki.


Néhány tő esetén elegendő általános (szobanövény) tápoldatot használnunk. A növény vegetatív (zöld részeket növesztő) szakaszában használjunk magas nitrogénarányú tápoldatot, míg a generatív szakaszban (virágzáskor és termésérleléskor) a kálium- és foszforarány legyen magas. Ha nem szeretnénk gondoskodni a rendszeres tápoldatozásról, akkor még ültetéskor helyezzünk a földkeverékbe tartós hatású műtrágyát (Plantosan, Buviplant, Osmocote termékek).


Ne helyezzük a növényeket túlságosan árnyékos helyre, mert ez visszahat a virágképződésre és a termésérésre is. Tűző napon és nagy melegben a gyümölcsök szinte robbanásszerűen érnek, a gyümölcshús puha lesz és a szamóca ízanyagaiból is sokat veszt.

hirdetes

A tavaszi beültetés után a növények a növekvő nappalhosszúság és a felmelegedés hatására új leveleket hoznak, majd kifejlesztik virágzatukat is. Szerencsére a szamócafajták többsége öntermékenyülő, így nem kell több fajtát vásárolnunk ahhoz, hogy gyümölcsök képződjenek.
Egy szamócatövön akár 10 inda is képződhet, amelyeket csak a gyümölcsérés után tartsunk meg, így nem vonják el a tápanyagokat tőle. Miután az összes szamócát leszedtük a növényről, a indákat hagyjuk lecsüngeni az erkélyláda oldalára. Amellett, hogy szép látványt nyújtanak, biztosítják a növény szaporításának lehetőségét is.

Ha szeretnénk, hogy az erkélyládánk folyamatosan díszítsen, ültessünk a szamócatövek közé különböző növényeket. Ősztől tavaszig kerti árvácskát (Viola-Wittrockiana), a nyári időszakban pedig egyéb egynyári növényt ültethetünk mellé.


 

Sok lim-lom újrahasznosítható. Ilyen például a kiszuperált esőcsatorna is, ami remek konténer többek közt a szamóca számára. Ha kevés a hely, a legjobb megoldás. Fém esőcsatorna esetén lemezvágóval vágjunk le az újrahasznosított csatornából egy másfél méteres darabot. Jelöljük be a felét, ide kerül majd egy növény, és még növény a két végétől kb. 22 cm-re. Zárjuk a két végét csatorna véggel, amelyet fogóval rögzítünk a csatorna félkörhöz, belülről pedig szilikon tömítővel lezárunk.

A tömítést hagyjuk megkötni, mielőtt a földet beletöltjük a csatornába. Fektessük le a nyitott résszel lefelé egy sík munkafelületre. 10 cm-enként jelöljünk ki rajta drénnyílásokat és fúrjuk ki 0,6-os fúróval. Olyan helyre tegyük, ahol legalább 6 óra napsütés éri. Rögzítsük kerítéshez, korláthoz, falhoz, téglákra vagy kövekre állíthatjuk, hogy a növény ne érjen a le. Töltsük fel földdel, a megjelölt helyen ültessük be a palántákat úgy, hogy előzőleg a gyökerüket 15 cm-esre levágjuk.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Tiszaújvárosi Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Tiszaújváros Lórátffy Zs. út 2. 3581 Magyarország... Tovább

8/2007. (I. 31.) FVM rendelet

egyes növényvédõ szerek forgalmazásával, illetve felhasználásával kapcsolatban külföldön... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem