I. ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK
Szakdolgozati témák meghirdetése, témaválasztás, konzulensek
-
A szakdolgozati témák meghirdetése
- A hallgatónak a végzettségét igazoló oklevél (diploma) megszerzéséhez szakdolgozatot kell készíte-nie.
- A szakdolgozat témája olyan elméleti vagy gyakorlati feladat, amelynek megoldása lehetővé teszi a képzési célokban megfogalmazott szakmai követelmények ellenőrzését.
- A szakdolgozati témákat és az adott témát jegyző belső konzulenseket a főiskola tanszékei javaslatai alapján évente egy alkalommal, a komplex záróvizsga tervezett időpontját legalább hat hónappal megelőzően a Záróvizsga Központ (továbbiakban: ZK) hirdeti meg.
- A szakdolgozati témák választása
- A hallgató szakdolgozat-témát akkor kaphat, ha a Tanulmányi és Vizsgaszabályzatban foglalt köve-telményeknek eleget tett.
- A hallgatók az adott félévre meghatározott időpontig kötelesek szakdolgozati témát választani.
- A hallgatók szakdolgozati témát elsősorban a tanszékek által meghirdetett témák közül választhatnak azzal a feltétellel, hogy csak olyan téma választható, ahol a hallgató be tudja mutatni, hogy az ÁVF-en tanult hozzá legalább két tárgyat.
- A hallgatók maguk is javasolhatnak a szakirányuknak megfelelő szakdolgozati témát. Az erre vonat-kozó kérelmet ugyanúgy kell bejelenteni, illetve jóváhagyatni, mint a meghirdetetteket. A kérelmek elfogadásáról a tanszékvezetők javaslata alapján a ZK vezetője dönt.
- A témát kiíró tanszék nem utasíthat el hallgatót, ha a meghirdetett témák közül választ.
- A választott szakdolgozati téma módosítására a belső konzulens és a befogadó tanszék vezetőjének javaslatával ellátott, a Záróvizsga Központ vezetőjének benyújtott kérelem alapján van lehetőség. Eb-ben meg kell jelölni az eredeti és az új szakdolgozati témát, valamint a változtatás okát is. Ez alapján a Záróvizsga Központ vezetője ellen jegyzi az új szakdolgozati téma kidolgozását.
A szakdolgozati téma módosítása legkésőbb a szakdolgozat beadása előtt 2 hónappal lehetséges. Márciusban államvizsgázók számára a megelőző október 1-je, júniusban államvizsgázók számára a megelőző február 1-je. - A tudományos diákköri dolgozat elfogadható szakdolgozatnak, amennyiben a formai és tartalmi kö-vetelményeknek megfelel és a Tudományos Diákköri Tanács erre a megadott határidőig javaslatot tesz. A dolgozatok elfogadásáról, illetve átdolgozásuk szükségességéről az illetékes tanszékvezető ja-vaslata alapján a ZK vezetőjének kell döntenie.
- Általában egy témát egy hallgató dolgozhat ki, de kivételes esetben a Záróvizsga Központ vezetője, a témát kiíró tanszék(ek) egyetértésével, két vagy három hallgató részére közös téma együttes kidolgo-zását engedélyezheti. A közös szakdolgozat bevezetőjében a szerzőknek jelezni kell, hogy ki melyik részét írta a műnek. Az ilyen dolgozat esetében az egyes szerzőtársaknak a saját részük vonatkozásá-ban teljesíteni kell a terjedelmi korlátok minimumát. A szerzőtársaknak a záróvizsgán az egész dol-gozatot kell egyenként megvédeni.
-
Konzulensek
- A tanszékek a szakdolgozat elkészítésének segítésére konzulenst jelölnek ki. Konzulens lehet a főis-kola, illetve további felsőoktatatási intézmény oktatója, kutatója, valamint felsőfokú végzettségű gya-korlati szakember.
- A konzulens feladatai: a szakdolgozó munkájának szakmai és módszertani irányítása, segítése; meg-felelő szakirodalom ajánlása; ötletek, javaslatok; a munka ütemezése.
- A konzulens köteles legalább öt alkalommal a hallgató rendelkezésére állni. A konzulens az igénybe vett konzultációs alkalmakról konzultációs lapot tölt ki, melyben jelzi a konzultáció időpontját, tár-gyát, illetve az adott feladatot, valamint legfontosabb észrevételeit.
- A konzultációt kötelező igénybe venni a munka megkezdésekor, a nyers kézirat elkészültekor és a szakdolgozat köttetésre történő leadása előtt.
- A konzultációs lap lezárásakor a belső konzulens nyilatkozik arról, hogy a szakdolgozatot védésre al-kalmasnak tartja, és ezt aláírásával igazolja.