Ha szereted a sütőtököt, akkor ezt a receptet neked találták ki, ha nem szereted, akkor biztos vagyok, hogy ezentúl szeretni fogod! A tél legfinomabb lekvárját készítheted el te is otthon könnyedén, megmutatom, hogyan!
Sütőtöklekvár
A sütőtök kifejezést Magyarországon a tök Cucurbita maxima convar. maxima és a Cucurbita maxima convar. bananina (banántök) fajtáira értik leginkább. Eredeti származási helye Közép- és Dél-Amerika. Amerikában a Halloween ünnepekkor kivájt töklámpásokat is sütőtökből készítik, ezek azonban jórészt a Cucurbita pepo fajtából kerülnek ki. Magyarországon a leghíresebb sütőtöktermesztő vidék Nagydobos környékén van, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
A sütőtök íze nem karaktere, viszont aromás citrusfélékkel, például naranccsal dúsítva hihetetlenül finommá válik! A sütőtököt mindenkinek csak ajánlani tudom, magas tápértéke, illetve karotin tartalma miatt! Megsütve a legegyszerűbb elkészíteni, de készíthetünk belőle ivólevet, sőt még lekvárt is! Kicsit aprólékos a munka vele, de nagyon olcsó, finom és egészséges, szóval tökéletes! Sokat nem érdemes eltenni belőle, mert frissen elkészíthetjük akár kéthetente. Nem csak felnőttek fogják imádni, kiváló bébiételnek is!
Miért fogyasszunk sok sütőtököt? – sütőklekvár hozzávalói
A sütőtök C és E vitaminokat, vasat, cinket, magnéziumot, káliumét, béta-, és alfa karotint tartalmaz, a benne lévő tápanyagok biztosítják a húgyhólyag, a prosztata és különösképpen a vese egészségét, emellett nagyon sok fehérjét is tartalmaz! Sokan nem tudják, de a sütőtök segít abban is, hogy megszabaduljon a szervezetünk a férgektől illetve az élősködőktől. Mindemellett még finom is, ősszel és télen a legnagyobb kedvencemmé vált! Most pedig jöjjön a tökéletes sütőtöklekvár receptje!
Hozzávalók a sütőtöklekvárhoz: egy kg sütőtök (tisztán mérve, héj, és magok nélkül!), két közepes méretű narancs leve, négy közepes méretű narancs héja felkockázva, két közepes méretű narancs húsa, két deciliterl 100%o-s almalé, egy csapott mokkáskanál agar-agar (vagy bármilyen természetes zselésítőszer), pár csepp vérnarancs illóolaj.
A sütőtöklekvár elkészítése
Kezdetnek áztassuk be a narancsokat Em-biós vízbe, ezzel ugyanis semlegesíteni tudjuk azokat a vegyszereket, amikkel kezelik a narancsokat (erre csak akkor van szükségünk, ha nem bio narancsot veszünk a boltban). Folytassuk a sort a sütőtökkel, hámozzuk meg, és vágjuk fel nagyon apróra, ehhez használhatunk reszelőt, vagy aprítógépet, de természetesen egy kés is megteszi.
Facsarjuk ki két narancs levét, majd vágjuk le a héját mind a kettőről, mégpedig úgy, hogy a lehető legkevesebb fehér rész maradjon a héjon. Ezután a narancsok héjait is aprítsuk fel vékonyra. A másik két narancsról szintén vagdossuk le a héjat és aprítsuk fel, majd hámozzuk meg a narancs belsejét úgy, hogy ne maradjon fehér rész a narancshúson, ezután kockázzuk fel a narancsot apróra.
A narancs-, és az almalével, valamint a feldarabolt naranccsal együtt pároljuk a sütőtököt, egészen addig, amíg meg nem puhul a tök. Ezt követően alkalmazzunk egy krumplinyomót, szedjük bele az egyvelegünket és passzírozzuk át rajta, majd adjuk hozzá az agar-agart, és rotyogtassuk tovább öt-hat percig, lassú tűzön. Ha letelt az idő, vegyük le a tűzről és keverjük hozzá a várnarancsolajat, és már mehet is bele az előkészített, tiszta üvegekbe. Csavarjuk rá a tetőket jó alaposan és állítsuk fejre 5-10 percig. Készen is vagyunk, ugye, hogy nem annyira bonyolult? Jó étvágyat mindenkinek!