Stevia termesztése, stevia nevelése, stevia gondozása

Amit a sztévia, azaz a jázminpakóca termesztéséről tudni kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A sztévia néven is ismert jázminpakóca egy dél-amerikai évelő bokor, amely nagyjából 60 centisre nő meg. A sztévia levelei 10-szer, vagy akár 300-szor is édesebbek lehetnek, mint a hagyományos fehércukor, ennek ellenére azonban sem szénhidrátokat, sem pedig kalóriákat nem tartalmaznak.

Hasznos tudnivalók a stevia neveléséről

Habár a köztudatba csak nemrégiben jelent meg, Amerika középső és déli részein már évezredek óta használják természetes édesítőként. A jázminpakóca kiváló cukor-alternatíva a cukorbetegek és a fogyókúrázok számára. Íze enyhe, keserű, és a medvecukorhoz hasonlítható.

Az Egyesült Államokban tilalom alá helyezték a 90-es években, mert egészen addig nem ismerték hosszútávú élettani hatásait. Később az Arizonai Egyetem egyik orvosa felhívta rá a figyelmet, hogy a növényt már évszázadok óta használják bármilyen ismert mellékhatás nélkül. A tilalmat azóta feloldották.

A sütéshez vagy főzéshez a sztévia leveleit először ki kell szárítani, majd porrá őrölni. Teák ízesítésére a leveleket nyersen, szárítás nélkül is fel lehet használni, azonban hideg italokban nyers formában nem fejti ki édesítő hatását. Ha felkeltettük az érdeklődésedet, akkor olvass tovább, és tudd meg mindent, amit a jázminpakóca termesztéséről tudni érdemes!

A sztévia ültetése

A sztévia nevelése valamivel trükkösebb, mint a legtöbb gyógynövényé, ettől függetlenül a mérsékelten hűvös vidékektől egészen a mérsékelten meleg éghajlatokig mindenhol sikeresen termesztették már - USDA 11 zónáig és a felett hidegtűrő. Elsősorban félpárás helyeken, savas (pH 6,7 – 7,2), jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. 20-25 cm távolságra érdemes ültetni őket egymástól olyan helyre, ahol egész nap teljes napfény érheti őket. A sztéviákat általában dugványokként lehet beszerezni.

hirdetes

A sztévia termesztése

A jázminpakóca nyári időjárás hűvösebb időszakait kedveli, nem túl forró körülmények között, de mindenképpen erős napfény mellett. A sztévia sikeresen termeszthető növénytartókban – cserepes ültetés esetén 1-2 növényt érdemes egy-egy tárolóba helyezni. Virágzáskor (ami általában az ősz elején vagy közepén történik) csinos, fehér szirmok jelennek meg rajta.

A sztévia leggyakoribb termesztési problémái

Habár volt már rá példa, hogy bizonyos helyeken a sztéviák túlélték a telet (akár USDA 8 zónákban is), általánosságban a hidegebb éghajlatokban nem érdemes számolni ezzel a fagyok miatt. Akik hűvösebb éghajlatokon szeretnének jázminopakócákat, azok termesszék őket egynyáriként, vagy teleltessék át őket házon belül. Gyomláláskor légy velük óvatos, mert ágai meglehetősen érzékenyek. Szerencsére sem kártevői sem pedig betegségei nem ismertek, ennek ellenére persze nem árt megtenni bizonyos alapvető fűszernövényeknél alkalmazott óvintézkedéseket.

A sztévia jótékony hatásai

A sztévia több jótékony egészségügyi hatással is rendelkezik. Elfogyasztásakor nem csak hipoglikémiás hatást fejt ki a szervezetben, de javítja az inzulintermelést is, ami különösen a cukorbetegek szemében teheti érdekessé ezt a növényt. A jázminpakóca természetes antioxidánsokat is tartalmaz, ami segítik a rákot, szívbetegséget és más betegségeket okozó szabadgyökök leküzdését. Enyhítheti továbbá a magas vérnyomást (hipertenzió) és gátolja a fogak kilyukadását okozó baktériumok elterjedését is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

108/2008. (VIII. 27.) FVM rendelet

A mezõgazdasági termékek harmadik országokban és belsõ piacon történõ megismertetésével... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet: 64/2006. (IX.11.) FVM rendelet módosításáról

a baromfihús- és tojáságazat rendkívüli piactámogatási intézkedéseirõl szóló 64/2006.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem