Ha félsz attól, hogy sövényed olyan hosszú, hogy nem tudnád egyenes lenyírni, akkor érdemes egy vonalat kialakítanod két karó segítségével, amik közé egy madzagot feszítesz. Ebben az esetben minden adott lesz, hogy sövényed tökéletesen egyenes legyen majd.
Fontos az is, hogy amennyiben végeztél sövényed nyírásával, mindenképpen pótold mind vizét, mind tápanyagát – öntözzük meg alaposan, valamint helyezzünk tövére mulcsot. Ha már elérte azt a magasságot növényünk, amit szeretnénk, akkor már csupán formanyírást kell rajta végeznünk.
Hogyan végezd növényed tápanyag utánpótlását?
A metszés intenzív növekedést eredményez, ami által nagyobb mértékben megnő növényünk tápanyagigénye is. Éppen emiatt pedig mindenféleképpen biztosítanunk kell számára a megfelelő mennyiségű tápanyagot – elsősorban szervesanyagok formájában.
Ahogy növényünk fejlődik, a későbbiekben már évente csupán két alkalommal kell nyírni – először tavasszal, még közvetlenül a kihajtás előtt, valamint majd június-július környékén, amikor a második hajtásnövekedés elkezdődik.
Ugyanakkor érdemes mindenképpen tisztában lenned növényeid igényeivel, ugyanis vannak olyan fajták, melyeket évente elég 2 – 3 alkalommal megnyírni, de akadnak olyanok is, melyeket gyakrabban is metszhetünk gyors fejlődésük érdekében.
Erre remek példa a leylandi ciprus, mely remek választás lehet, ha türelmetlen vagy és minimális időn belül szeretnél egy tökéletes sövényt kialakítani, hiszen nem csak gyorsan fejlődik (akár másfél métert is képes fejlődni egy évben), de ez a ciprus rendkívül igénytelen is mellette – csupán egy-két dologra kell majd odafigyelned vele kapcsolatban, elsősorban az ősz megérkeztével.
Számára is fontos a tápanyag-, illetve a vízutánpótlást biztosítása a metszést követően, ezáltal növényünk képes sokkal egészségesebben fejlődni. Ahogy begyökerezett már jól tűri a szárazságot, valamint a legtöbb betegséggel szemben is ellenáll. A tápanyagszegény talaj sem zavarja.