Sövény ültetése, gondozása
Általában sorba ültetik, 30 cm-es tőtávolságokkal, de sűrűbb, tömöttebb sövényt kapunk, ha két sorosan végezzük az ültetést. Ültetési ideje Október vége, November eleje, de érdemes az árkot már jó előre előkészíteni. Ültetés előtt a gyökereket áztassuk be 20-24 órán keresztül, ezután kezdjünk neki az ültetésnek, a földhöz keverhetünk tőzeget illetve komposztot, szarvasmarhatrágyát, alginitet is.
Temessük be az árkot, majd óvatosan tapossuk be a növényeket, hogy egyenesen álljanak. Tavasszal 10-20 cm-es magasságban vágjuk vissza, hogy sűrűbb legyen, meginduljon az elágazás. Nyáron még legalább háromszor vágjuk vissza a hajtásokat a felére, és ősszel is végezzük el ezt a metszést. Első évben ne engedjük 1-1,5 méternél magasabbra, így egyre jobban eltudjuk érni, hogy sűrű, tömött legyen. Második év tavaszán engedhetjük akár 2 méter magasságba is, ekkor elvégezhetjük a formára nyírást.
A csodasövény
A csodasövény a leggyorsabban növő megoldás, egy év alatt elérheti az 1,2-1,6 méteres magasságot is. Megfelelő metszéssel és gondozással áthatolhatatlan, sűrű élőfalat tudunk létrehozni. A csodasövény ideális megoldás mindenkinek, mivel viszonylag igénytelen, könnyen szabályozható, ellenálló, még a -30 Celsius fokot is elviseli. Egyetlen hátránya, hogy lombhullató, ezért télen nincs díszítő értéke.
A sövény telepítés másik módja a lassabb fejlődésű sövények kialakítása
Ehhez több időre, türelemre van szükség, de többféle növény alkalmas lehet sövénynek, lombhullató és örökzöld fajták egyaránt.
Legalkalmasabb és legmutatósabb növények
Fagyal, Tiszafa, Magyal, Jezsámen, Mahónia, Kecskerágók, Smaragdtuja, Orgona, Babérmeggy, Borbolya, Luc, Tűztövis, Babérsom. Ezek a fajták többnyire 1,5-2 méter magasságúak lehetnek, de van köztük olyan is, amelyik csak az 1 métert érik el. Ültetésük, gondozásuk nem tér el semmiben, mindent ugyanúgy kell csinálni, ahogyan azt fentebb leírtam! Sok sikert és kitartást kívánok mindenkinek a sövények kialakításához!