A shinrin-yoku lényegének bemutatása

Próbáld ki te is az erdő gyógyító erejét!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Hallottatok már az erdőfürdőzésről vagy az erdei fürdőzésről, esetleg arról, hogy shinrin-yoku? Nem? Pedig illett volna, ugyanis ez egy nagyon példaértékű japán módszer. Most itt az alkalom, hogy megismerkedjetek vele közelebbről! 

Mindenkinek érdemes lenne kipróbálnia a shinrin-yoku módszert!

Az erdő gyógyító ereje

A fáknak, így természetesen az erdők is gyógyító erővel rendelkeznek – ezt már nagyon sokan felismerték korábban és ki is használták. Dr. Ching Li kiadott egy könyvet, melynek címe ez volt: Shinrin-Yoku. Ebben a könyvben az író részletesen mutatja egy kutatás előzményeit, illetve eredményeit. Sejtitek már, miről szól ez a kutatás? Elmondom: Japánban 2004 és 2012 között nagyjából négy millió dollárt költöttek arra, hogy tudományosan is igazolják az erdőben eltöltött idő egészségre gyakorolt hatását. 

Korábban is voltak már kutatások

A japánoknak külön szavuk volt már korábban is az erdei fürdőzésre, ez pedig nem más, mint a Shinrin-yoku. Számukra az erdei gyógymód egy természetes, és létező tudomány, melynek keretein belül a természet erejét bevonják a gyógyítási folyamatokba. Már ezelőtt majd’ negyven évvel, az 1980-as években elkezdték vizsgálni a kutatók a működő jótékony hatás mögött húzódó bizonyítékokat. 1982 volt az év, amikor a japán kormány először fogalmazta meg a Shinrin-yoku koncepcióját, mégpedig arra ösztönözve az embereket, hogy Japán csodaszép erdőségeit nyugodtan használjál terápiás célokra. 

hirdetes

Az új tanulmány bizonyítékai

A nem olyan régen bemutatott tanulmány szerint az erdei fürdőzés nagyon jó hatással van szervezetünkre, csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, a szív-, és érrendszeri betegségek kockázatát, az idő előtti elhalálozás esélyét, a koraszülést, de jótékony hatással van a stresszre és a magas vérnyomásra is.

Bármilyen erdő megfelel a célra

2019-ben jelent meg egy tanulmány, ami szerint nemcsak a hatalmas erdőségek kiválóak, hanem a parkok, és egyéb zöldfelületek is, amik a városokban vannak. A tanulmány még rámutatott arra, hogy minél nagyobb zöldfelület áll a városlakók rendelkezésére, annál jobb az általános közérzetük.

Milyen lépéseket érdemes betartanunk erdei fürdőzés során?

Ahhoz, hogy élvezhessük a természet, a fák, az erdő jótékony hatását, ahhoz érdemes betartanunk néhány egyszerű szabályt! Először is a legjobb, ha otthon hagyunk minden elektromos kütyüt, telefont, fényképezőt, mindent (pár órát bírj már ki nélküle…). Amit még kint kell hagynunk, azok az elvárásaink. Lassítsunk, ne foglalkozzunk az idővel, érkezzünk meg a jelenbe, élvezzük a most pillanatát.

Az erdőben számtalan hely van, ahol leülhetünk, keressük meg ezeket a pihenőket, vagy egyszerűen csak üljünk le egy fa alá a fűbe. Tudatosítsuk magunkban azt, hogy mit hallunk, mit látunk és mit érzünk. Érdemes 1-2 órát eltöltetni így, de már 20-30 perc is sokat fog segíteni. Menjetek és próbáljátok ki minél hamarabb, minél többször! 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ízesítők

a takarmányt gyakran kiegészítik étvágygerjesztő anyagokkal. Ilyen célra alkalmas a cukor,... Tovább

konyhasó (nátrium-klorid, NaCl)

élettani szempontból fontos, vízben jól és könnyen oldódó vegyület. A növényi... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Környezetgazdálkodás Környezetvédelem