Hogyan ültesd sétányrózsád?
Talaj szempontjából a sétányrózsa egyáltalán nem igényes – képes megfelelően fejlődni annak szerkezetétől függetlenül, mégis a tápanyagban gazdag típusokban sokkal szebb, gazdagabb lesz majd virágzása. Arra érdemes ültetése kapcsán odafigyelni, hogy talaja könnyen képes legyen majd átereszteni a folyadékot, a víz ne pangjon majd a növény alatt.
Hogyan gondozd sétányrózsád?
A sétányrózsa nem igényel különösebb odafigyelést, könnyedén kezelhető növénynek számít – a kezdő kertészek közt is. Akár cserépben, akár kertben gondozható, arra viszont érdemes odafigyelni, hogy a tél megérkeztével majd gondoskodnunk kell a növény teleltetéséről, ugyanis a fagyra rendkívül érzékeny. A hidegebb időszakban 10 – 15 fokos meleget kell számára biztosítani, így teleltetéséhez ilyen hőmérsékletű helyiséget kell számára keresni, ahol elég fent kap, így nem hullajtja majd el leveleit. Teleltetése előtt szárait vágjuk vissza, valamint, ha mindenképpen sötétebb környezet áll csak rendelkezésünkre, ott is elhelyezhetjük – ebben az esetben majd tavasszal fog újra hajtani. Öntözésére ilyenkor már nem kell odafigyelni.
Érdemes védeni a tűző naptól, hogy növényünk ne égjen meg, ugyanakkor félárnyékos helyen kevésbé fog majd virágozni. A szárazságot rendkívül jól tűri, mégis, nagy vízigénnyel rendelkezik, ezért figyelj oda rendszeres öntözésére. Ugyanakkor, érdemes kiemelni, hogy hagyni kell sétányrózsánk számára, hogy két öntözés között földje kiszáradjon. Amennyiben környezete túl száraz, az szintén gyengébb virágzást fog majd eredményezni. Az elszáradt virágokat folyamatosan távolítsuk majd el növényünkről, ezzel biztosítva számára, hogy képes legyen újakat hozni.
Amennyiben szeretnénk sétányrózsánkat átültetni, akkor azt mindenképpen tavasszal végezzük el – ha szükséges, ilyenkor vágjuk vissza. Ha ez megtörténik, akkor szebben fog majd bokrosodni és a virágzása is gazdagabbá válhat.
A sétányrózsa jól szaporítható dugványozással, melyet a tavaszi metszéssel egyidőben érdemes elvégeznünk.