Selyemtyúkok bemutatása, ismerd meg Te is ezeket a szép tollasokat

Kedvenc tollasaim – Bemutatom a selyemtyúkokat

Szélesi Ferenc
hirdetes

A selyemtyúkokat gyakran keverik össze a hosszabb szőrű nyulakkal, és elég csak ránézni egyre, hogy megértsd, miért. Egyedi tollazatuknak köszönhetően a selyemtyúkok egyáltalán nem hasonlítanak a hétköznapi tyúkfajtákra, és valóban, sokkal inkább bolyhos nyulaknak tűnhetnek, míg közelebbről meg nem vizsgálja őket az ember. Különleges megjelenésüket annak köszönhetik, hogy a többi tyúkfajtával ellentétben tollaikat nem fogják össze apró horgacskák, így azok szabadon, rendezetlenül borítják be testüket. Tapintásuk éppen ezért elképesztően puha és selymes – természetesen erről kapták nevüket is. Ha szeretnél ilyen bolyhos madarakat tartani, akkor az alábbiakban minden fontos tudnivalót megtalálsz róluk!

Ismerkedjetek meg a selyemtyúkokkal

A selyemtyúkok eredete

A selyemtyúkok eredete a mai napig tisztázatlan. Nem tudni, hogy milyen fajták keresztezésével tenyésztették ki őket, és származási helyük (Kína) is csak spekuláció. Léteznek szakállas és nem szakállas selyemtyúkok is. A szakállas selyemtyúkok a fejük körül is viselnek egy méretes tollpamacsot. Színük lehet fekete, szürke, ezüst, kendermagos, fehér és ezek különböző változatai is. Érdekesség, hogy míg a legtöbb tyúkfajtának négy-négy lábujja van, a selyemtyúkok mindkét lábára öt jutott.

A selyemtyúkok jellemzői

Méret és súly

Habár valójában törpetyúkoknak számítanak, a legtöbben egy teljesen saját kategóriába sorolják a selyemtyúkokat. Valóban kis méretű és tömegű madarakról van szó: a tojók mindössze 1,3 kilósak, míg a kakasok nagyjából 1,8 kilósra nőnek meg. 

Viselkedés

A selyemtyúkoknak nagyon kedves, gyengéd természetük van. Bármikor szívesen fogadnak egy kis szeretgetést, és szívesen másznak be gazdájuk ölébe, hogy hozzájuk bújhassanak. Remek szülők is – a tojók előszeretettel kotlanak és nevelik fiókáikat. Vannak olyan tenyésztők, akik kifejezetten pótanyáknak tartanak selyemtyúkokat.

hirdetes

Tojókapacitás

A selyemtyúkokat nem tojókapacitásuk miatt tartják. Ezek a szárnyasok évente átlagosan 100, világos színű tojást tojnak, és azok is viszonylag kis méretűek.

Hústermelés

A selyemtyúkokat apró termetük miatt nem éri meg étkezési célból tenyészteni. Ennek ellenére meglehetősen egzotikusnak számítanak, ugyanis fekete bőrük és kékes húsuk miatt nagyon szokatlan látványt nyújtanak a tányéron. Ennek ellenére húsuk teljesen hétköznapi, „csirke ízű”.

A selyemtyúkok gondozása

Táplálkozás

Mivel kistermetű madarak, a selyemtyúkokat érdemes inkább apró, morzsaszerű táppal etetni, mert a hagyományos tyúktáp túl nagy szemű lehet számukra. A csibéket a kikelés utáni 16-18 hónapban kifejezetten csibetáppal etesd. Amikor tojókorba lépnek, válts apró szemű tojótápra. Egy külön tálkában kínálj nekik valamilyen kalciumforrást (pl. kagylóhéjat), hogy szükség legyen miből csipegetniük.

Élettér

Habár a selyemtyúkok tollazata ránézésre egy meleg bundának tűnik, pont, hogy rendezetlen tollazatuk miatt nem tudják úgy melegen és szárazon tartani a testüket, mint más tyúkok. Fontos, hogy egy huzattól védett, de jól szellőző ólat biztosíts számukra, ami megvédi őket az időjárás viszontagságaitól. Az ólban minden tyúknak 0,3 négyzetméternyi helyre lesz szüksége, a baromfiudvaron pedig nagyjából 0,8 négyzetméterre. Vannak, akik házon belül tartanak maguknak selyemtyúkokat, mintha csak házi kedvencek lennének. Ez nem meglepő, elvégre azon kívül, hogy jó anyák, más hasznuk nem igazán van egy tanyán. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

alaptevékenység

a mg. üzem alapvető feladatát jelentő termelő, valamint a termelést kiszolgáló ténykedés. ... Tovább

kemoszintézis

egyes baktériumcsoportok autotróf táplálkozási módja. A környezetükben levő különböző... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés