Hogyan érdemes gondoznod selyemakácod?
Amennyiben szeretnél Te is kertedben nevelni egy ilyen díszfát, akkor tudnod kell, hogy fokozottan oda kell majd figyelned egy-két dologra származása végett.
Hazánkban is elsősorban száraz, homokos talajban fejlődik megfelelően, ami gyorsan és könnyen képes felmelegedni. Ez is származásából adódik, csakúgy, mint, hogy az olyan növényekhez hasonlóan, amik szubtrópusi környezetből kerülnek hazánkba, a selyemakác is rendkívül meleg-, valamint fényigényes.
Fontos lesz majd odafigyelni áttelelésére is, melynek alapfeltétele lesz majd egy a téli időszak előtt lévő száraz, meleg nyár, ami alatt képes tökéletesen beérlelni hajtásait. Csakúgy, mint a fügét, őt is érdemes egy déli fal mellé elültetni, ahol biztos lehetsz majd benne, hogy megkapja majd a számára szükséges fénymennyiséget.
Nem túl tápanyagigényes, a gyengébb talajtípusokban is jól érzi magát.
Mire érdemes még odafigyelned nevelése kapcsán?
Rendkívül fontos, hogy még növényed fiatal, addig megvédd a téli fagyoktól – ez elsősorban az első 4 – 5 évre jellemző. A már ennél idősebb, vastagabb törzsű példányok képesek átvészelni a hidegebb időszakot, nem fog bennük kárt tenni a téli lehűlés. Amennyiben szeretnénk biztosra menni, akkor a fiatalabb példányoknál érdemes augusztus felé abbahagyni öntözésüket, ezzel is segítve a teleltetést. Ha a kezdeti időszakban sikerül megvédeni növényünket a téli hidegtől, akkor 6 – 8 év alatt akár 4 – 6 méteresre is megnőhetnek, széles koronás bokorfává fejlődhetnek.
Július közepétől el kell kezdeni a növényeket káliumban dús műtrágyával 2 – 3 alkalommal öntözni – ezzel elősegíthetjük a gyengébb hajtásvégek befásodását.
A növénnyel ugyanakkor hazánkba a selyemakác-fehérbolhát is behozták. Mind a lárvája, mind a kifejlett rovar is káros a növényre nézve. Mellette károsítja még a liszteske és az üvegházi molytetű is.
Megelőzésükhöz a tavaszi lombfakadás előtt érdemes permetezni.