Schisandra, az életbogyó - ismerd meg most Te is ezt a különleges bogyót

Ötízű gyümölcs, Életbogyó – Bemutatkozik a Schisandra!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Magyarországon sajnos csak kevesen ismerik a Schisandrát, vagy másnéven a kínai kúszómagnóliát, pedig egy nagyon különleges növény, mostani cikkemben mindent elmondok róla nektek, tartsatok velem most is! 

Bemutatom nektek a Schisandrát

A Schisandra bemutatása 

A kínai kúszómagnólia (latinul: Schisandra chinensis, egyéb nevei: ötízű gyümölcs, életbogyó) az Austrobaileyales rendbe tartozó növényfaj. Azért nevezik ötízű gyümölcsnek, mert megtalálhatók benne az édes, a savanyú, a keserű, a sós és az erős ízek is. Életbogyó elnevezése pedig onnan ered, hogy számtalan felhasználási módja és jótékony hatása van. Eredetileg Japánban, Koreában és Kínában honos, a hagyományos kínai orvoslás már több mint kétezer éve használja, ebben az országban az egyik legfontosabb gyógy-, és fűszernövényként tartják számon. 

A Schisandra jellemzői

A Schisandra igazából egy vadontermő, aromás illatú kétlaki kúszónövény, ami leginkább Kína északkeleti részén nő. Sok helyen lehet vele találkozni, mint dekoratív növény, mivel téltűrő, levelei pedig ősszel szép sárgára színeződnek. A Schisandra fás, csavarodó szárral rendelkezik, szára sötét színű, kúszó indái a 10-15 métert is elérhetik. Levelei tojásdadok, virágai néhány centiméteres hosszúságú kocsányon ülnek, virágszirmai és csészelevelei rózsaszínűek, a virágok ötporzósak, termése bogyótermés. 

hirdetes

A Schisandra jótékony hatása

A Schisandrának a májvédő hatása ismert, ezen kívül erősíti az immunrendszert, növeli a sejtek és a szövetek oxigénfelvételét, ezen keresztül a sejtek energiaellátását. Sokan szeretik, mert elősegíti a jó közérzet kialakulását, növeli a szellemi és a fizikai teljesítőképességet. Gyógyhatásai hasonlít a ginzenghez.

A Schisandra felhasználása

Leveléből, gyümölcséből kiszárítva kitűnő teát készíthetünk, a friss gyümölcse pedig ivóléként is alkalmas. Egy csésze teához egy-két kávéskanállal használjunk szárított gyümölcséből, forrázzuk le, majd hagyjuk állni legalább fél napig – ezután fogyaszthatjuk. A kínaiak a frissen szedett levelét is szokták használni, napközben elrágnak belőle egyet-kettőt.

A Schisandra igényei, nevelése

A Schisandra téltűrő növény, kedveli a félányékos helyet, arra viszont számítanunk kell, hogy csak a második évtől hoz bővebb termést. Különösebb gondozást nem igényel, csupán támrendszert kell építenünk számára, ugyanis erre felfutva növekszik a legjobban. Gyümölcsei hasonlítanak a ribizlihez (5-7 milliméter átmérőjűek, pirosak, gömbölyűek), fürtökben hozza, általában szeptember-október környékén érik meg.

Arra érdemes figyelni, hogy az élő fára felkúszik, körül öleli, így könnyedén meg is fojthatja azt. Érdemes megjegyezni még, hogy humuszos és tápdús talajban érzi magát a legjobban, a szárazságot és a túl sok vizet nem szereti. Növényvédelmi szempontból a peronoszpórára kell odafigyelni, ellene rezes permetezéssel védekezhetünk. 

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Celest SUMO (NX 4719)

Kukorica Cél: szemes, a Celest hibrid szulfonilkarbamid és imidazolinon hatóanyagú szerekkel... Tovább

Biotop (SZD 1766)

Õszi búza Cél: javító búza Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem