Még hogy jó lekvárt csak barackból lehet főzni…lehet sárgadinnyéből is. Amikor legelőször láttam egy ilyen receptet én magam is értetlenkedve néztem, de végül kipróbáltam, és azóta a család elsőszámú kedvence ez a sárgadinnye lekvár, aminek a receptjét már meg is osztom veletek!
Sárgadinnye lekvár
Itt a sárgadinnye szezon! Ha te is oda meg vissza vagy a sárgadinnyéért, és mindig szomorúsággal tölt el, hogy hamarosan vége a szezonnak, akkor gondolkodj előre, és tedd el a sárgadinnyét még szezonban, méghozzá lekvár formában! Istenien finom, úgyhogy az év többi napján, amikor a zöldségesben nem kapható friss sárgadinnye, nagyon hálás leszel magadnak azért, hogy tettél el ilyen istenien finom lekvárt. Akár télen is a pirítós tetejére kanalazhatod, és ezzel együtt egy kis nyarat csempészhetsz majd a hideg téli napokra. Nézzük is a sárgadinnye lekvár receptjét, amit én is valamelyik weboldalon találtam, de sajnos már nem emlékszem hogy melyiken, mert csak kimásoltam a receptfüzetembe, miután elkészítés után szinte azonnal elfogyasztott a család, hogy csinálhassak későbbre is!
Hozzávalók a sárgadinnye lekvárhoz
- 1 kg sárgadinnye (meghámozva legyen ennyi, illetve ha nem ennyi, akkor arányosítani kell a többi hozzávalót)
- 1 citrom leve
- 50 dkg kg 3:1 típusú befőzőcukor (édesítőt is lehet használni, én úgy még nem próbáltam, de másoktól hallottam már, hogy úgyis működik)
A sárgadinnye lekvár elkészítése
A sárgadinnye lekvár elkészítéséhez mindenekelőtt meg kell pucolni, és kimagozni a sárgadinnyét a szokásos módon, majd a gyümölcshúst felkockázni, és felrakni egy nagy lábasban főzni. Arra figyelj, hogy közepes lángon kezd e főzni, akkor add hozzá a befőzőcukrot és a citrom facsart levét is, amikor már habzani kezd, majd keverd az egészet jól össze, és főzd még 50-60 percen keresztül! Eddigre annyira puha lesz a sárgadinnye, hogy könnyedén botmixerrel pépesíteni lehet, pépesítés után forrald körülbelül 10 percig, majd töltsük sterilizált befőttesüvegbe a sárgadinnye főzetet. Zárjuk le fedővel, és állítsuk őket fejre, majd 10 perc elteltével vissza lehet forgatni, és száraz dunsztba tenni, hagyni kihűlni. Ez után már csak meg kell tudni állni, hogy ne faljuk fel azonnal az összes sárgadinnye lekvárt, hanem hagyjunk későbbre is!
Tippek a sárgadinnye lekvár elkészítéséhez
A sárgadinnye lekvár elkészítése nem örökérvényű szabály, ha te máshogyan szoktál lekvárt készíteni, főzni, tartósítani, akkor nyugodtan használd a jól bevált lekvár főzési rutint a sárgadinnye lekvárhoz is. Citromot mindenképpen tegyél a lekvárba, mert ez fogja kihozni a különleges ízét a sárgadinnyének, illetve kicsit az édességét is csökkenti. Ha nincsen botmixered, akkor is elkészítheted ezt a lekvárt, hiszen annyira puha lesz a sárgadinnye, hogy egy krumplinyomóval is bátran összetörheted. Van, aki sárgabarackot is tesz a dinnye mellé, próbáljátok ki úgy is!
További ötletek és variációk
A sárgadinnye lekvárhoz adhatunk még vaníliarudat, gyömbért vagy akár egy kis mentát is, hogy új ízeket próbáljunk ki. Ha szeretnél valami különlegeset, keverj hozzá egy kevés fehér bort a főzés végén, ami még gazdagabbá és komplexebbé teszi az ízvilágát. Kísérletezz bátran, és találd meg a saját kedvenc variációdat!