Rózsakertet bárki létre tud hozni, csak meg kell fogadnia tanácsainkat!

Neveljünk csodaszép rózsákat

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
hirdetes
Rózsakert létrehozása

A rózsák neveléséről

Tudni kell a rózsákról, hogy két nagy csoportjuk van, az egyik a botanikai, a másik pedig a kerti fajok. A botanikai fajok főleg a vadrózsához hasonlítanak, szimpla virágúak, öt sziromlevéllel rendelkeznek. Botanikai illetve hibridfajokkal általában közparkokban vagy kastélykertekben találkozhatunk, ezek a fajok jobban ellenállnak az időjárási tényezőknek, és igénytelenebbek is kicsivel, tartásuk is sokkal könnyebb.

 

A kerti fajták viszont teljesen másak. A kerti rózsák fajtái hosszú úton, rengeteg kereszteződésen át érték el jelenlegi formájukat, ebből adódóan a fajták száma napról napra növekszik. Ezek a rózsák általában melegigényesek, hosszú élettartamúak, viszont igényesebbek is, tennünk kell azért mindenképpen, hogy dús virágok jelenjenek meg a növényen. Fontos, hogy gyorsan felmelegedő, illetve jó minőségű talajba ültessük a rózsatöveket. Érdemes a nagy melegben is öntözni, főleg a reggeli vagy az esti órákban.

hirdetes

 

A levéltetvek az egyik legnagyobb számban megjelenő kártevői, fontos, hogy időben permetezzünk rovarölő szerekkel. A másik nagy betegsége általában a lisztharmat, és a rózsarozsda. Lisztharmat során a leveleken fehéres, lisztes bevonatot láthatunk, könnyen észrevehető. A rózsarozsda megjelenése is szembetűnő: ilyenkor a levelek felszínén sárgászöld foltok jelennek meg, közepén fekete, pontszerű termőtestekkel, ezután a levél fonákon lévő foltok narancsos színűre váltanak és kiemelkednek. Később ezek eldeformálódnak, elszáradnak, majd lehullanak. A gombaölőszerek mind a két esetben megoldás jelentenek.

 

Első és legfontosabb feladatunk az, hogy a vadhajtásokat távolítsuk el mindig. Ez azért fontos, mert ha nem tesszük meg, akkor a főhajtás kevésbé képes fejlődni, nem lesz szép, dús, termékeny növényünk, ráadásul az a veszély is fennáll, hogy ezek a vadhajtások nagyon megerősödnek, elnyomják az a anyatövet, a végére pedig csak egy vadrózsabokrunk marad.

 

A rózsatöveket tavasszal metszenünk kell, mert ha nem tesszük meg, akkor könnyedén besűrűsödhetnek, illetve nagyon megnőhetnek. A metszést úgy végezzük el, hogy a napfény a növény belsejét is érje, így lesz folyamatos, dús virágzásunk.

 

A teahibrid rózsák hajtásvégein található főbimbót hagyjuk meg, a többit viszont távolítsuk el a növényről. A floribunda rózsák esetében valamennyi kisebb oldaltengelyének középső bimbóját metsszük le, ezzel elérjük, hogy a többi virág egyszerre fog nyílni. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

54/2006. (VII. 26.) FVM rendelet

a növényvédõ szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezésérõl,... Tovább

talajfertőtlenítő szerek

a talajban levő, kárt okozó élőlények (—>-mikroorganizmusok, állatok) ellen használt... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem