Sajnos sok olyan rózsafajta létezik, ami nem teljesen télálló, sőt, érzékeny a fagyra, ezért szükséges gondoskodnunk a fagyok beállta előtt a védelmükről. Mostani cikkemben leírom nektek, hogy mire kell odafigyelnetek, és mit kell tennetek annak érdekében, hogy tavasszal ismét csodaszép rózsákat láthassatok, tartsatok velem!
Rózsa teleltetése - Segítsd a rózsát nyugalmi állapotba
Augusztus végétől kezdve ne metszd vagy trágyázd rózsáidat, hogy ne ösztönözd őket újabb hajtások növesztésére, amelyek a téli hidegben sebezhetőbbé teszik a növényeket. Az utolsó virágokat mindenképpen hagyd a rózsákon, hogy természetesen elvirágozzanak, és csipkebogyókká alakuljanak át. Ezek a bogyók a rózsák magtokjai. A magtokok termelése a rózsák számára a szezon befejezését jelenti, és ez után kezdenek el felkészülni a téli nyugalmi állapotra.
Rózsa teleltetése - Ügyelj a megfelelő öntözésre
Az első fagy után alaposan öntözd meg a talajt rózsáid körül. Amikor a talaj megfagy, a rózsák sokkal nehezebben jutnak vízhez, így ennek utánpótlásáról neked kell gondoskodnod.
Rózsa teleltetése - Takaríts ki rózsáid körül
Távolítsd el az összes lehullott levelet rózsáid mellől, hogy a közöttük rejtőző kórokozók és kártevő rovarok ne telelhessenek át kertedben. Ha a levelek láthatóan egészségesek, és nem volt gondod a szezon során rovarinváziókkal, akkor érdemes a komposztba dobni őket. Természetesen ha bármilyen betegség, vagy rovarok jeleit fedezed fel rajtuk, akkor szabadulj meg tőlük mihamarabb.
Rózsa teleltetése - Védd az oltás helyét
A rózsák az oltás pontján a legérzékenyebbek a fagykárokra. Szerencsére ez általában a talaj közelében található meg – ahol a rózsát egy erősebb gyökértörzsbe oltották bele – így könnyen védhető a hideg elől. Ha komoly fagyokra számítasz, akkor vigyél fel 15-30cm vastagon valamilyen talajtakarót a rózsa tövéhez, hogy szigeteld ezt a pontot. Egy másik megoldást rácsgyűrűt húzni a rózsa köré, és az alsó rétegét feltölteni falevelekkel vagy más talajtakaróval. Semmiképpen ne próbáld meg a rózsa körül felásni a talajt, hogy átforgasd takarónak mert könnyedén megsértheted a növények gyökereit. A következő oldalon további hasznos tanácsok várnak, érdemes lapozni egyet!