Minden a rózsa szaporításáról - Szakértői tanácsok a rózsa szaporításához

Egyetlen rózsatőből több tucatot hozhatsz létre - Mutatom, hogyan!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Tudj meg mindent a rózsa szaporításáról

Rózsa szaporítása burgonya segítségével

Mint azt már az előbbiekből is megtudhattátok, a rózsák gyökereztetése, szaporítása, dugványozása nem olyan bonyolult feladat, mint ahogyan azt sokan gondolnák. Ha szeretnénk sikereket elérni, akkor érdemes bevetnünk a burgonya erejét is! Nincs más dolgunk, mint a rózsadugványok végét ültetésük előtt elhelyezni egy burgonyában vájt lyukban. És hogy miért pont burgonya? Egyszerű, azért, mert a burgonya állandó nedvességet képes biztosítani a dugványok számára, egészen addig, amíg azok nem eresztenek gyökeret. Ebből is látszik, hogy nemcsak rózsák esetében hoz eredményt ez a trükk, hanem más dugványoknál is. Nézzük részletesen a tennivalókat! 

A rózsa szaporítása burgonya segítségével

Első feladatunk az, hogy keressünk a kertben egy olyan helyet, amelyik többnyire árnyékos egész nap. Ezen a területen ássunk egy nagyjából 15-20 centiméter mély gödröt, elég egy ásónyom szélességű. Ebbe pedig elsőként tegyünk 5-6 centiméter vastagon homokot. Majd jöhet a rózsa, válasszunk ki egy nagyjából 20-25 centiméteres, ceruzavastagságú szárat a szaporításhoz.

hirdetes

A dugványnak tökéletes szárat erről a jelről könnyedén fel lehet ismerni: ha le lehet törni róla a töviseket anélkül, hogy a szárrész megsérülne, akkor jó a választás. Arra figyeljünk, hogy minél fiatalabb, lehetőség szerint ez évi szárat válasszunk a szaporításhoz.

Fontos továbbá az is, hogy a szaporításra szánt rózsaszárat mindig a rügy alatt vágjuk el, mert ebből fog kifejlődni a dugványunk gyökere. Ha levágtuk a dugványt, akkor távolítsuk el róla a tüskéket és a leveleket. Ezután dugjuk bele a burgonyába, és tegyük a burgonyát a kiásott gödörbe, majd fedjük be a föld kétharmadával. Arra vigyázzunk, hogy a burgonya a homokos részbe kerüljön.

A levegő kiszorítására a burgonya körül nyomkodjuk körbe a homokot. A homok fölé mehet fekete föld, virágföld, a lényeg az, hogy tele legyen tápanyaggal, esetleg keverhetünk hozzá némi trágyát is. A későbbiekben csak arra kell figyelni, hogy a dugvány körüli föld mindig nedves legyen, később pedig a meggyökeresedett dugványt átültethetjük, de akár ott is maradhat, ahol van. Sok sikert mindenkinek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Magyar Radikális Állat- és Természetvédõ Egyesület

Állatvédõ szervezet Szalay Gábor elnök Cím: Budapest. Tisza u. 4. 1133 Magyarország ... Tovább

fluormérgezés

főként alumíniumkohók környékén, —>fluortartalmú lecsapódással szennyezett... Tovább

Tovább a lexikonra
virág