A tél véget ér, a napok hosszabbodnak, és a hőmérséklet is emelkedni kezd. Ez a tavasz beköszöntét jelzi, ami a kertészek számára a munkálatok újraindulását is jelenti. Március elején itt az ideje, hogy gondoskodjunk rózsáinkról, gyümölcsfáinkról és örökzöldjeinkről, hogy a tavaszi szezonban teljes pompájukban mutatkozhassanak. Franczia Balázs kertész tippjeivel vágjunk neki a márciusi kertészkedésnek!
Rózsák gondozása tavasszal
Tavaszi metszés
A rózsabokrok tavaszi metszése kulcsfontosságú a virágzási időszak előkészítésében. A metszés során távolítsuk el az elszáradt és beteg ágakat, valamint formázzuk meg a bokrokat, hogy ösztönözzük az új hajtások kialakulását és a bőséges virágzást. A rózsák szerencsére kevésbé kényesek a metszési munkákra. Nem kell akkor szakértelem, mint a gyümölcsfákhoz. Kísérletező kedvű kertészek is bátran belevághatnak.
Trágyázás
A tavaszi trágyázás segíti a rózsabokrokat az új hajtások kifejlődésében és a virágok intenzív növekedésében. Válasszunk lassan oldódó, magas foszfor tartalmú trágyát, amely támogatja a gyökérfejlődést és a virágképződést. A tavasz időszakban kerüljük a kálium dús tápanyagokat.
Gyümölcsfák gondozása tavasszal
Metszés
A gyümölcsfák tavaszi metszése segít fenntartani az egészséges koronát és elősegíti a gyümölcsös hajtások kialakulását. Távolítsuk el a beteg, elhalt vagy kereszteződő ágakat, és formázzuk meg a fát a megfelelő termést és esztétikát biztosítva. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban akkor a metszés megkezdése előtt konzultáljunk szakemberrel, de ez ne legyen akadálya az otthoni munkának.
Talajkezelés
A tavaszi időszak ideális a talaj előkészítésére és a gyümölcsfák tápanyagellátására. Alkalmazzunk komposztot vagy műtrágyát a gyökérzónában, hogy biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat. Kora tavasszal lazítsuk meg a talajt a fák körül ezzel is javítva a fák és a talaj vízháztartását. Ha rózsákat telepítünk a gyümölcsfáink közelébe. az jó figyelmeztető, növény lehet a kártevőket illetően. Előre jelzi, ha valamely kártevő meg akarja támadni a gyümölcsfáinkat.
Örökzöldek tavaszi gondozása
Az örökzöldek, mint például a tuja, tiszafa és ciprusfélék, hozzájárulnak kertünk struktúrájának és zöld területének kialakításához és az év bármely szakaszában szépséget hoznak. A következő néhány sorban leírom, hogy mire érdemes figyelni és azt, hogyan gondoskodjunk ezekről a növényekről a tavaszi időszakban, hogy egészségesek és szépek maradjanak egész évben.
Örökzöldek gondozása
Metszés
Az örökzöldek tavaszi metszése segít fenntartani az alakjukat és méretüket, valamint elősegíti a friss hajtások növekedését. Távolítsuk el a beteg, elhalt vagy sérült ágakat, és formázzuk meg a növényeket az ideális megjelenés érdekében.
Talajkezelés
A tavaszi időszak ideális a talaj előkészítésére és az örökzöldek tápanyaggal való ellátására. Alkalmazzunk lassan oldódó műtrágyát vagy komposztot a gyökérzónában, hogy biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat és a talaj nedvességtartalmát. Örökzöldek esetében jó a lassan felszívódó tápoldat hiszen rájuk a virágzás nem, vagy csak kis mértékben jellemző. Valamint egy szezonban egyenletes a tápanyag felvételük.
Öntözés
Győződjünk meg róla, hogy az örökzöldek megfelelően hidratáltak a tavaszi időszakban. Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen öntözzük őket, különösen a szárazabb időszakokban, hogy megelőzzük a kiszáradást és a stresszt.