Hogy megkönnyítsük kertészkedéssel eltöltött idődet, összegyűjtöttünk néhány dísznövényt, amik egyáltalán nem érik meg a fáradozást. Ha nem szeretnél a mérgező, agresszívan terjeszkedő és szuperkényes növények miatt aggódni, akkor kerüld el ezeket az időigényes fajtákat.
Gyönyörű mégis halálos fajták
Mivel a növények képtelenek fogakkal vagy karmokkal megvédeni magukat, számos faj mérgező anyagokat termel magában a rovarok, nagyobb állatok és az emberek elleni védelem céljából. Habár a növényi mérgek által okozott halálesetek rendkívül ritkák, érdemes a biztonság kedvéért távol tartani ezeket a fajokat a gyerekektől és a háziállatoktól is.
Fehér nárcisz (Narcissus poeticus)
A nárciszok nemzetiség-csoportjának tajgaiként a fehér nárciszok gyönyörű fehér szirmokkal rendelkeznek, amik egy pirosan szegélyezett tölcsér alakú sárga középső részt vesznek körül. A virág minden része mérgező – nevét a görög mitológiai alakról, Narkisszoszról kapta, aki annyira szerette saját szépségét, hogy végül ez okozta a végzetét. Különösen a virág hagymái veszélyesek, amelyeket könnyű összetéveszteni az ehető hagymákkal. Mivel likorint tartalmaz, elfogyasztása hányást, hasi görcsöket, és extrémebb esetekben rángatózást és szívritmuszavart okozhat. Nem tanácsos zárt helyen nagy mennyiségben tartani őket, ugyanis erős illatuk fejfájást és émelygést válthat ki.
Őszi kikerics (Colchicum autumnale)
Az ősszel virágzó őszi kikerics látványos virágokkal rendelkezik, amelyek rózsaszín. lila, fehér vagy kék színekben pompázhatnak. Érdemes azonban vigyázni velük, ugyanis ezek a szépséges virágok egy bizonyos kolhicin nevű alkaloidot tartalmaznak. Habár ezt a vegyi anyagot ízületi gyulladások, pitvarfibrilláció és szívburokgyulladás kezelésére is használják, elfogyasztva, belélegezve vagy a szembe jutva mérgező hatású. Az arzénmérgezéshez hasonló tünetek a méreganyagokkal való érintkezést követően 2-24 órán belül jelentkeznek láz, hányás, hasmenés, hasi fájdalom és bizonyos esetekben többszörös szervleállás formájában, megfelelő ellátás hiányában.
Piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea)
A piros gyűszűvirág számos lila-rózsaszín harangformájú virággal rendelkezik, amelyek belsejében különös fekete-fehér foltok találhatók. Habár kétségtelenül egy érdekes dísze lehet a kerteknek, a növény minden része szívglikozidot tartalmaz, amely egy, a szív működését befolyásoló digitoxin. Elfogyasztva alacsony pulzust, émelygést, hányást és szívösszehúzódásokat okoz, ami idővel szívleálláshoz vezet.
Gyöngyvirág (Convallaria majalis)
A finom illatú gyöngyvirág leveles hajtásainak végén lefelé bukó fehér virágok találhatók. Ez az ártatlannak tűnő növény nem csak elképesztően mérgező, de kifejezetten agresszívan terjeszkedő is. Jelenleg összesen 38 különböző szívglikozidot találtak már a gyöngyvirágban, és még egészen kis mennyiségben elfogyasztva is hasi fájdalmakat, alacsony pulzust, bőrkiütéseket és homályos látást okozhat. A gyöngyvirág továbbá apró piros bogyókat terem, amelyek szintén mérgezőek és a gyerekek illetve háziállatok könnyedén hozzájuk férhetnek. A következő oldalon folytatom!
Herbert Aust képe a Pixabay -en.