Akinek van saját kertje, mindenképp érdemes ribizlit ültetnie. Egy csodálatos, finom gyümölcs; és bár apró, de a nyár egyik legnagyobb vitaminbombája. Mindezek mellett pedig ráadásként nagyszerű alapanyag a konyhában, de akár a koktélodba is rakhatod! Most elmondjuk, mit kell tudni a ribizli tavaszi metszéséről, gondozásáról, tarts te is szakértőnkkel, és legyen rekord mennyiségű termésed idén!
Ribizli vagy ribiszke?
Mindegy! Ugyanis mind a két név ugyanazt a gyümölcsöt takarja. A ribiszke vagy ribizli (Ribes) a kőtörőfű-virágúak rendjébe tartozó ribiszkefélékcsaládjának egyetlen nemzetsége a modern rendszertanok szerint. Körülbelül 100 fajt sorolnak ide. Ázsia és a Földközi-tenger vidékén őshonos, innen került hazánkba a középkorban. A XIV. századtól kolostorkertekben kezdték termeszteni, a XV. századtól vált közkedveltté Európában, majd a XVII. Században Magyarországon.
Ismerjük meg egy kicsit jobban a ribizlit!
Fajai az északi félteke mérsékelt égövi területein honosak. Egyes fajokat bogyótermésükért termesztik, ilyen a ribizli is. Általában 1-1,5 m magasak, hajtásaikon gyakran tüskéket, mirigyszőröket viselnek. Alsó állású magházúak, a virágok rövid hajtásokon fejlődnek. A csészelevelek nagyobbak az egyszerű sziromleveleknél, maradványaik az álbogyótermésen is megfigyelhetők. A virágok lecsüngő fürtvirágzatot alkotnak.
Miért jó a ribizli?
A ribizlit igazán nem energia-tartalma miatt fogyasztjuk, az 100 grammban csupán mintegy 29 kcal/121 kJ. Csekély a fehérje és a zsírtartalma is, szóval fogyókúrázóknak is kiváló ez a gyümölcs! Savanykás ízéhez híven cukorból sem túl sokat tartalmaz, de szénhidrátjai már jelentősebb mennyiséget, 10-15 grammot képviselnek, melyből az emésztéshez fontos növényi rosttartalom, főként pektinszármazékok 8 gramm körüli mennyiséget tesznek ki, ezért az almához hasonlóan egészséges.
Savanykás ízét többek között különböző gyümölcs-és egyéb savaknak köszönheti. Vitamintartalma kimagasló. Nagy mennyiségű C-, B1-,B2-,B6-, és E vitamint tartalmaz. Fontos ásványi anyagai: a nátrium, kalcium, foszfor, magnézium, a vas és a kálium. Ha többet meg szeretnél tudni erről a témáról, akkor olvasd el két másik írásunkat, az egyik a piros ribizli gondozásáról, metszéséről, a másik pedig a fekete ribizli gondozásáról, metszéséről szól!