Saját magad védelme a réztartalmú gombaölő szerek használatakor
Növényeid védelme azonban csupán a biztonsági eljárás egyik fele, ugyanis saját magad védelméről is gondoskodnod kell, ha réztartalmú gombaülőket szeretnél használni. A termék csomagolása biztosan felhívja majd a figyelmedet, hogy eltakard valamivel a testedet, különös tekintettel az arcodra (szemek, száj, orr), amikor alkalmazod a szert. Fontos, hogy ezeket az utasításokat is nagyon szigorúan kövesd! Viselj maszkot orrod és szád védelmére, és védőszemüveget (nem napszemüveget), amivel szemeidet is biztonságban tudhatod. Emellett vegyél fel hosszú ujjú felsőt és hosszúszárú nadrágot is. Miután végeztél, a ruhákat rögtön helyezd a mosógépbe, és alaposan zuhanyozz le!
A gombás fertőzések megelőzése
A legjobb védekezés a gombás fertőzések ellen az, ha aktívan próbálod megelőzni őket. Lehetőség szerint próbáld elkerülni, hogy egyáltalán szükséged legyen ilyen szerekre a kertben. Íme néhány tipp ehhez. Fontos, hogy kerted mindig jól karban tartott állapotban legyen. E mellett jó, ha tudod, hogy mely növények érzik jól magadat otthonod környékén, hiszen ezek jobban alkalmazkodnak az ottani körülményekhez, és egészségesebbek is lesznek. Ügyelj rá, hogy növényeid körül kellő távolság legyen, hogy a levegő szabadon mozoghasson közöttük.
A szellőzés az egyik legjobb védekezés sok növénybetegség ellen. Ne használj olyan öntözőrendszereket, amelyek felülről locsolják a növényeket, mert a vizes levelek sokkal könnyebben megfertőződnek. Ehelyett alakíts ki csepegtető öntözőrendszert kertedben, ami a talajszinten biztosít vizet a növényeknek. Rögtön metszd le a fertőzött leveleket a növényekről, amint észreveszed az első tüneteket rajtuk.
Ne felejtsd el sűrűn fertőtleníteni szerszámaidat, hiszen ezeken is tovább viheted a fertőzést egészséges növényeidre. Például minden egyes vágás után mártsd fehérítős vízbe ollóidat, főleg ha fertőzött növényekkel dolgozol. Ültess olyan növényfajtákat, amik ellenállnak az ismert gombás betegségeknek. Ne felejtsd el ősszel alaposan kitakarítani kertedet.
A talajon rothadó lehullott levelek és más növényi maradékok tökéletes búvóhelyet biztosítanak a kórokozók számára, amelyek így kényelmesen áttelelhetnek kertedben. Alkalmazz vetésforgót. Ne ültess egymás után két évben ugyan abból a növénycsaládból egy adott ágyásba – várj legalább három évet. Ha nem ismersz fel egy növényproblémát kertedben, kérj szakértői segítséget!
A réz hatása a növények és a talaj egészségére
Mint említettük, a rezet csak mértékkel szabad használni, szigorúan követve a gyártó utasításait. Ennek az egyik oka az, hogy a réz nem bomlik le a talajban, hanem összegyűlik ott, és nagyobb mennyiségben már veszélyessé válhat. A fiatal növények levelei fokozottan érzékenyek a rézre, így ezeket tényleg csak óvatosan és mértékkel szabad réztartalmú gombaölőkkel kezelni.
Érdemes fele olyan erősre hígítani a készítményeket, ha fiatalabb növényeken szeretnéd használni őket (vagy a gyártó utasításait követni a fiatalabb palántákkal kapcsolatban). A réz a gyümölcsfák fiatalabb leveleit és virágait is károsíthatja, ezért ajánlatos inkább megelőzésre, legkésőbb rügyfakadáskor használni rajtuk.