A retek gondozása
Trágyázás
A retkek gyorsan nőnek, ezért ha előtrágyázott, vályogos talajba ülteted őket, nem lesz szükségük újabb adag táplálékra.
Öntözés
A magvak elültetése után öntözd meg a talajt alaposan, illetve utána valahányszor megöntözöd a zöldségeskert többi részét is. Heti 1-2 alkalommal elég öntözni őket, habár ez attól is függ, hogy milyen meleg, vagy éppen esős az időjárás. A talaj legyen nedves, de ne álljon benne a víz. Ha két öntözés között gyakran kiszárad, akkor alkalmazz rajta talajtakarót.
A retek kártevői és betegségei
Érdemes odafigyelni rá, hogy ne hagyd túl sokáig a talajban a retkeket, mert ettől megfásodhatnak, és kevésbé állnak majd ellen a kártevőknek is.
Peronoszpóra
A peronoszpóra fehér, vagy sárga foltokban jelenik meg a leveleken, amelyek aljára fehér, pamutszerű gombásodás települ rá. Ez a fajta penészesedés nyirkos, hűvös helyeken alakul ki a leggyakrabban. Ügyelj rá, hogy a retkek kellő távolságban növekedjenek egymástól (és más növényektől), hogy a betegségek és kártevők nehezebben terjedhessenek közöttük.
A káposztalégy lárvái
A káposztalégy lárvái a talajban fejlődgetnek, ezért általában csak arról veszi észre őket az ember, hogy a növények elgyengülnek, vagy a levelek hervadni kezdenek. A kifejlett legyek a növények tövébe rakják le petéiket kora tavasszal – a lárvák beássák magukat a talajba, és a növény gyökerein élősködnek, amitől az idővel elgyengül és elpusztul majd. Ha szeretnéd távol tartani őket retkeidtől, akkor ültetés előtt szórj néhány neem golyót a talajba. Ezen kívül ügyelj a szigorú vetésforgózásra is.
Gyökérgolyva
A gyökérgolyva a gyökerek természetellenes, általában daganatszerű megnagyobbodása, amelyet a talajban élő Plasmodiophora brassicae gomba okoz. Ha egy növény elkapja, akkor valószínűleg már túl késő, ezért érdemes aktívan védekezni ellene. A tápanyagban dús talaj, a kellő térköz a növények között, és a termések időben való szüretelése (mielőtt a retek túl naggyá és fássá válna) sokat segíthet ebben.