Imádom a mezőgazdaságot, szeretem a növényeket, a virágokat, de van egy hatalmas kedvencem, és ez nem más, mint a repce. Kevés sokoldalúbb, és szemet gyönyörködtetőbb növény létezik nála, tavasszal sárgába borítja a mezőket, hoztam nektek pár mesés fotót, amit érdemes megtekintenetek, és közben megismerkedhettek a repcével kicsit közelebbről!
Repcevirágzás – Különlegességét a virága jelenti
A repce virágai fürtökben nőnek, az egyes virágok 2-3 centiméteresek. A csészénél kétszer hosszabb sziromlevelei jellegzetes élénksárgák, egyes fajták áprilistól egészen szeptemberig nyílnak. A repce termése, a becő 5-10 centiméter hosszú, benne 15-40 magot találhatunk. A repce jó talajkondíciót és kellő növényvédelmet igényel.
Augusztus végén vetjük az őszi repcét, majd június-júliusban aratjuk. A repce magvai 1,5-3 milliméteresek, gömbölydedek, simák vagy barázdáltak, többnyire barnák vagy feketék, de vannak olyan típusok, melyeké sárga. Most pedig, mielőtt tovább haladnátok, nézzétek meg galériánkat, amiben megmutatjuk, milyen csodálatos látványt nyújt a virágzó repce!
Repcevirágzás – De mi is az a repce?
A repce (Brassica napus) a káposztafélék családjának Brassica nemzetségébe tartozó értékes ipari növény, ami sokoldalúan felhasználható. A repce szára kerek keresztmetszetű, egyenesen feláll, majd bokrosan elágazik, levelei kékeszöldek. A repce magassága 75-130 centiméter között változik.
Repcevirágzás – A repce felhasználása
A repce magjának olajtartalma 35-50 százalék, fehérjetartalma 23-25 százalék, héjtartalma 14-20 százalék. Már az időszámítás előtti utolsó századokból is vannak feljegyzések olajának felhasználásáról, Európában a XIII. századtól kezdve állítanak elő repceolajat, az egész világ repceolajtermelése nagyjából 12 millió tonna – ezzel a növényi zsiradékok közül a harmadik helyen áll.
Magyarországon a napraforgó után a legjelentősebb olajnövény, évente 90-140 000 tonna magot termesztünk. A régen általánosan kedvelt repcefajták magolaja hosszú láncú zsírsavakat, erukasavat és eikozénsavat is tartalmaz, ezek lerakódnak az állati, valamint az emberi szervezetben is, ahol nehezen bomlanak le.
Ráadásul a szívizomban is megjelennek, állatkísérletek bizonyítása alapján károsíthatják is a szívet. Emiatt Kanadában, 1965-ben olyan repcefajtákat nemesítettek ki, melyek olajában nincs se erukasav, se eikozénsav – ezek az úgynevezett nullás repcék.
Repcevirágzás – Isteni méz is készül repcéből
A repceméz folyékonyan világos színű, viszont napok alatt hőfehér, apró szemcsékké kristályosodik. A repce kiválóan alkalmas krémméz előállítására, általában a sütőiparban használják fel. Ez egy egyetlen enyhén lúgos kémhatású fajta a gyakrabban termelt mézek közül – jó ellenszerének számít a gyomorsavtúltengésnek.