Talán kevesen tudják, hogy a Debrecentől keletre elterülő erdőségek nagyvadállománya igen gazdag – írja a Hajdú Online. Az őzekkel, vaddisznókkal akár a kirándulók is találkozhatnak, s növekszik a gímszarvasok létszáma is, a megye északkeleti részében élő dámszarvas-populáció pedig a legjobb minőségű a világon – mondta el dr. Szendrei László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszékének adjunktusa.
Otthonosan érzik magukat a dámszarvasok a Debrecen környéki területeken. Az erdőtelepítések megváltoztatták az élőhely szerkezetét, így már a nagyvadállomány dominál. Talán kevesen tudják, hogy a Debrecentől keletre elterülő erdőségek nagyvadállománya igen gazdag – írja a Hajdú Online. Az őzekkel, vaddisznókkal akár a kirándulók is találkozhatnak, s növekszik a gímszarvasok létszáma is, a megye északkeleti részében élő dámszarvas-populáció pedig a legjobb minőségű a világon – mondta el dr. Szendrei László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszékének adjunktusa.
– A dámszarvas állománya kitüntetett szerepben van a gúthi erdőt is magába foglaló Erdőspuszták térségének vadgazdálkodásában; ugyanis itt ejtették el korábban azt a két dámbikát, melyek agancsa jelenleg a világranglista első két helyén áll. 2017 októberében pedig egy újabb kapitális bika került terítékre, s ha a nemzetközi trófeabírálaton is a hazai bírálat pontszámait éri el az agancsa, akkor várhatóan ezüstérmes lesz, és így elmondhatjuk, hogy a világranglista minden dobogós helyezettje ebből a térségből származik – mondta bizakodva Szendrei László. (A dámszarvas agancsának bírálata során kiemelt fontosságú a lapát hossza és szélessége, valamint a trófea tömege is jelentősen emeli a pontszámokat.)
A szakember arról is beszámolt, hogy a Debrecentől keletre elterülő Erdőspuszták környéke korábban még főként apróvadas (fácán, mezei nyúl stb.) terület volt, az utóbbi két-három évtizedben azonban folyamatosan nőtt a nagyvadállomány, s mostanra szinte már az utóbbi dominál. Ennek oka, hogy az erdőtelepítések megváltoztatták az élőhely szerkezetét, az pedig magával hozta a vadállomány összetételének módosulását is. Megjegyezte azonban, hogy a megye más részei ma is kiváló apróvadas vadászterületek.
– Az Erdőspuszták térségében ma már főként nagyvadra jönnek vadászni a külföldi és hazai vadászvendégek. A következő oldalon folytatom!
Forrás: EU-Info