A régi hordó felhasználása

Készítsünk kályhát vagy kerti sütögetőt a régi hordóból!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN, NA
hirdetes

Egy otthont melegen tartani nem épp olcsó mulatság, hiszen egy jó minőségű fatüzelésű kályháért komoly összegeket kérnek el az üzletekben. Viszont gondoltad volna, hogy némi szakértelemmel, néhány alapvető eszközzel és egy kis befektetett idővel sokkal olcsóbban is elkészítheted magadnak saját fatüzelésű hordókályhádat? Ha a csináld magad megoldások híve vagy, és szeretnéd otthonod egy helységét olcsón felmelegíteni, akkor most eláruljuk, hogy hogyan készíthetsz fatüzelésű kályhát egy acélhordóból!

A régi hordó felhasználása

(Kép forrása: pxfuel.com)

Amire szükséged lesz

Ehhez a projekthez kelleni fog természetesen egy hordó, néhány öntöttvas kályhakellék (ajtó, lábak, kürtő, füstcső bekötő idommal és pillangószeleppel), hőálló festék, illetve jól jön még egy öntöttvas fatartó rostély illetve egy főzőlap is.

Keress egy ideális hordót

Hordókályhád legfontosabb eleme az a hordó, amit az elkészítéséhez átalakítasz majd. Fontos, hogy egy olyan fémhordót válassz, amin nincsenek lyukak és általánosságban sértetlen, jó állapotban van. Hogy ezt honnan szerzed be, az persze csak a lehetőségeiden múlik. Valószínűleg találsz az interneten, de érdemes szétnézni a helyi vastelepeken és egyéb gyűjtőhelyeken is. E mellett kérdezősködhetsz a helyi facebookos csere-bere csoportokban is, hogy nincs-e valakinek egy felesleges hordója, amitől megválna. Ha megvan a hordó, akkor alaposan takarítsd le, legalább kívülről. Ha nem sikerül minden lerakódást eltávolítanod, ne aggódj, ezekkel később foglalkozunk majd.

hirdetes

Készítsd elő kályhád helyét

Hordókályhád elkészítésének egyik legfontosabb szempontja, hogy végül egy stabil, hőálló helyre kerüljön. Erre azért kell odafigyelned, mert mivel a hordók falai meglehetősen vékonyak, a kályha közvetlen közelébe nagyon sok hő jut majd ki. Elképzelhető, hogy le kell burkolnod valamivel a szoba egy sarkát vagy legalább azt a falat, ami mellé a kályha kerül. Ehhez persze valamilyen hőálló anyagot érdemes választani, ügyelve persze arra is, hogy esztétikus legyen a végeredmény.

Ügyelj arra is, hogy a füstöt valahol ki kell majd vezetned. Ez megoldható a falon keresztül, vagy ha hozzákötöd a füstcsövet a kéményhez. Ehhez erősen ajánlott szakértő segítségét kérni, mert egy nem megfelelően kivezetett kályha rendkívül veszélyes lehet. Természetesen azt is vedd figyelembe, hogy mennyit költenél erre a projektre, de ha valamin, akkor a hő elleni védelmen nem érdemes spórolni.

Rögzítsd a kályha ajtaját a hordóra

A kályha ajtaja a hordó legerősebb végére kell, hogy kerüljön. Állítsd fel a hordót úgy, hogy ez a vége nézzen felfelé, majd helyezd rá az ajtót és rajzold körbe. A kijelölt részt ez után egy fűrész segítségével ki kell vágnod a hordóból, hogy belehelyezhesd az ajtót. Ha stabilan a helyén van, akkor rögzítsd csavarokkal.

Rögzítsd a lábakat

Fontos, hogy a kályha stabil lábakon álljon azon a helyen, amelyet kialakítottál neki, ehhez pedig lábakat kell szerelned rá. Ezeket a lábakat bármilyen forrásból beszerezheted, a lényeg hogy stabilak és hőállóak legyenek, illetve hogy könnyedén rögzíteni tudd őket a hordóhoz. Ha sikerül lábakat találni, akkor – akárcsak az ajtót – ezeket is csavarozd fel a hordóra. Győződj meg róla, hogy a lábak stabilan rögzülnek a hordóra, és hogy rendesen tartják-e azt. Ha igen, akkor jöhet a következő lépés. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

endogén ritmus (belső ritmus)

az életfolyamatoknak olyan szakaszos megnyilvánulásai, amelyek nem függenek a sejten, a szerven... Tovább

töltögetés

Sajátos művelési mód:egyes növényel (pl.burgonya) hálásak a tövükhöz bakhátszerűen... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert