A rebarbara egy nagyon különleges és sokoldalú növény, ami nem árt, hogyha a kedvenceddé válik, nézzük, mit érdemes tudni a rebarbaráról!
Tudnivalók a rebarbaráról
A piros szárairól híres kerti rebarbara (Rheum × hybridum) egy hosszú idők óta használt évelő növény. Habár azt nem tudni, hogy pontosan mióta is használják étkezési célokra, úgy tartják, hogy a rebarbarát egy leveles, de szár nélküli fajtájából (Rheum rhabarbarum) tenyésztették ki, amelyet már időszámításunk előtt 2700 évvel is alkalmaztak gyógyászati célokra.
A rebarbarát egészen a XIX. századik nem sokan használták, azonban ahogy ekkortájt a cukor is terjedni kezdett a világban, hamar kiderült, hogy a zöldség természetes savanyúsága remekül passzol az új egzotikus édesítő finom ízéhez. Habár biológiailag egy zöldségről van szó, a kerti rebarbarát gyakran használják gyümölcsként sütéshez és főzéshez is.
Általános tudnivalók a kerti rebarbaráról
A kerti rebarbarát lédús szárai miatt termesztik, amelyek általában piros színűek, de lehetnek halványzöldek vagy rózsaszínek is. Ha nem zavarják meg, akkor akár másfél méter magasra, és 1,8 méter szélesre is megnőhet. A kerti rebarbara tőlevélrózsában nő, ami azt jelenti, hogy alkalmas rendszeres szüretelésre is, erről bővebben a folytontermő növények című írásunkban olvashattok!
Ahogyan már említettük, a kerti rebarbara egy évelő növény, amely a 3-8 USDA zónákban hidegtűrő. Kifejezetten jót tesz neki, ha a talaj megfagy körülötte egy kicsit, ugyanis 4°C alatti hőmérsékletre van szüksége, hogy „téli álomba” szenderüljön. Nyáron is legfeljebb 15-20°C-os hűvösben szeret lenni. Habár termeszthető magról, sokkal egyszerűbb koronástól beszerezni őket, majd a kifejlett példányokat szétválasztással szaporítani.
A kerti rebarbara kevés kalóriát, ellenben sok rostot tartalmaz. Sok K-, C-, és E-vitamin van benne, illetve egy kevéske kalciumot, mangánt, és káliumot is kínál. A zöldség szárai az úgynevezett antociánok miatt piros – minél több található meg ezekből az antioxidánsokból a kerti rebarbarában, annál mélyebb lesz a színe.
Fontos tudnivaló a kerti rebarbara leveleiről
Ugyan a kerti rebarbara szárai nyugodtan megehetők, a leveleket semmilyen formában nem ajánlott elfogyasztani. Ez azért van, mert a kerti rebarbara leveleiben rengeteg oxálsav található, ami nem csak elfogyasztva, de belélegezve, és a bőrön át felszívódva is mérgező. Fontos tehát, hogy a kerti rebarbara kezelésekor és szüretelésekor légy nagyon óvatos, és lehetőleg használj védőkesztyűt.
Peggy Choucair képe a Pixabay -en.