Aki csak egy keveset is tud a pulykákról, az bizonyára csodálkozva olvasta a cikk címét – mégis hogy férnek egy mondatba egymással a „pulykatenyésztés” és a „gazdaságos” szavak? Hagy magyarázzam meg, hogy mi az oka ennek!
A helyzet az, hogy a pulykáknak nagyon konkrét fehérjeszükségleteik vannak, és nagyon-nagyon sokat esznek egy madárhoz képest. Ezt a speciális táplálékot előteremteni nem olcsó mulatság, ami sokakat eltántorít a profitcélú pulykatenyésztéstől. Azonban némi furfanggal és kitartó munkával semmi sem lehetetlen, és az alábbi cikkben mindent megtudhatsz arról, hogy hogyan is nevelheted fel ezeket az éhes madarakat a lehető legkedvezőbb módon!
Pulykatenyésztés – Néhány szó a pulykacsibékről
Mielőtt belekezdenénk a pulykatenyésztéssel kapcsolatos tippekbe, muszáj beszélnünk egy kicsit a pulykacsibékről, és azokról az életveszélyes kihívásokról, amelyekkel szembe kell nézniük, ha meg szeretnék megérni a felnőttkort. Az újonnan kikelt pulykák életének első hónapja döntő fontosságú – ebben az időszakban tragikusan sok csibét veszíthetsz el.
A probléma fő oka az, hogy a fiatal pulykák nagyon nehezen tanulják meg, hogy hol találhatnak rá a táplálékukra és a folyadékra, és tovább nehezíti a helyzetüket, hogy gyakran ehetetlen dolgokat próbálnak elfogyasztani. Hajlamosak továbbá összetömörülni az ól egyik sarkában, és ilyenkor nem ritka, hogy halálra nyomják egymást. Ha mindez nem lenne elég, a pulykáknak nagyon szigorú fehérje- és hőigényük is van, amiket be kell tartanod. A lehetséges buktatók listája tehát hosszú és ijesztő, de íme kezdésképpen néhány tipp, amikkel jobb túlélési esélyeket adhatsz csibéidnek (ezután rátérünk a beígért gazdaságos tenyésztésre is).
Pulykatenyésztés – Ügyelj az etetésükre és itatásukra
Amikor a csibék a keltetőbe kerülnek, óvatosan mártsd vízbe a csőrüket – ez segít nekik, hogy tudják, hol találjanak rá az itatójukra, habár lehet, hogy ezt többször is meg kell ismételned velük. Segíthet az is, ha csillogó tárgyakat helyezel a vízbe, ami felkeltheti a figyelmüket – amikor kíváncsiságból megpróbálják kicsipkedni azokat az itatóból, óhatatlanul is inni fognak a vízből. Értelemszerűen ügyelj rá, hogy a csillogó tárgyak ne legyenek túl kicsik, nehogy beférjenek a csőrökbe és megfulladjanak tőlük.
Fontos, hogy már csibekorukban is fehérjében gazdag táppal etesd őket – életük legelső napjaiban étrendjük nagyjából 26%-a fehérjéből kell, hogy álljon. Ahogy aztán cseperednek, a fehérjetartalom csökkenthető 20%-ra, végül pedig teljesen felnőtt korukban 18%-ra. Fontos, hogy a csibék etetésekor egy darab kartonra helyezd a tápot, különben ételnek nézhetik a keltető bélését – ezt szemrebbenés nélkül megpróbálják megenni, ami fulladásos halálhoz vezet.
Pulykatenyésztés – Keltető-követelmények
A pulykacsibék keltetőjében folyamatosan 35-37°C-ot kell fenntartani. Ahogy nőnek és tollasodnak, minden héttel 5-5 fokkal csökkentsd a hőmérsékletet, amíg teljesen el nem lepi a testüket a tollazatuk, és meg nem tudják tartani saját testhőmérsékletüket. Ügyelj arra is, hogy ne hagyj valódi sarkakat a keltetőben – torlaszold el a tér sarkait némi kartonpapírral, hogy ne torlódjanak össze, és ne nyomják össze egymást. A következő oldalon további értékes információk várnak!