Helyzetkép…
Rossz hírt kell közölnünk. Magyarországon is már sok, és egyre több sertéstelepen aktivizálódott a PRRS vírusa. Egy szép álom szertefoszlott. Sajnos nem lesz Magyarország PRRS-mentes kis szigetként Európa sertéstenyészállat ellátója és beszállítója.
Jellemzők…
A sertés PRRS vírusa (arterivírus) legfőképp a tüdő makrofágokat pusztítja. A makrofágoknak akár 40%-a is elpusztulhat, így a test védekező mechanizmusa működésképtelenné válik. Ez lehetővé teszi egyéb vírusok és baktériumok nagyarányú elszaporodását és egyéb, még súlyosabb betegségek jelentkezését. Ha a PRRS vírusa bejutott az állományba, hajlamos a „maradásra” és az aktivitásra.
Tünetek…
A klinikai kép elképesztően változatos és eltérő lehet különböző állományokban. Minél jobb egy állomány egészségi állapota, annál enyhébb a betegség kártétele. A vírus szaporodása közben folyamatosan változik (mutálódik) és új nagyon virulens vagy enyhébben virulens törzsek keletkeznek akár egy telepen belül is. Lehet, hogy egyes telepek észre sem veszik, csak a rendszeres vérvizsgálat során hirtelen PRRS-re utaló, pozitív eredményeket kapnak. Ők ettől a pillanattól fogva mindig GONDOLJANAK PRRS-re. Máshol nem lehet nem észrevenni, hogy nagy gond van. Ők ekkor GONDOLJANAK PRRS-re is.
Mankó…
Van-e PRRS az Önök telepén? Ha kíváncsi rá, jelölje be azokat a tüneteket, amelyekkel mostanában találkozott a telepén. Ha csak néhány jelet tett a kockákba és azoknak tudja a pontos okát és a PRRS-t többször ismételt vizsgálatokkal, biztonsággal kizárta, akkor nincs teendője PRRS ügyben. Ha túl sok jel került a kockákba és az okokat nem tudja, akkor célszerű PRRS-re is kiterjedő vizsgálatokat végeztetni. Ha a problémáinak fő okozója a PRRS, akkor Önnek inaktivált PRRS elleni vakcinára van szüksége.
Heveny fertőzés…
Nem szoptató és vemhes kocák a fertőződés első hónapjában:
q Rövid ideig tartó étvágytalanság, 7-14 napon keresztül, a kocák 10-15%-ánál egy időben;
q 39-40 °C-os testhőmérséklet;
q Vetélés a késői időszakban, 1-6% lehet. Gyakran ez az első tünet, amit észlelni szoktak;
q Embrióhalál;
q Néhány koca a vártnál kicsit korábban ellik (10-15% az első négy hétben);
q Visszaivarzások emelkednek a búgatás után 21-35 nappal;
q Elhúzódó ellések;
q Üresen maradó kocák száma emelkedik;
q Megnyúlt anösztrusz és késedelmes ivarzás választás után;
q Köhögés és légzőszervi tünetek;
Szoptató kocák a fertőződés első hónapjában:
q Étvágytalanság az ellési periódus után;
q Ivóvíz visszautasítása;
q Tejhiány és masztitisz;
q Ellések a vártnál gyakran 1-2 nappal korábban;
q Bőr elszíneződés, cyanosis
q Levertség /letargia;
q Légzőszervi tünetek
q Nagy mumifikált malacok, 10-15%-uk a vemhesség utolsó 3-4 hetében pusztult el;
q Halvaellési szint akár 30% lehet;
q Nagyon gyengén született malacok;
q Magas malacelhullás, akár 80% fölött is lehet;
q Malac elhullás (70%) a járványkitörés után 3-4 héttel tetőz, ami a fertőzés előtti szintre leghamarabb 8-12 hét múlva térhet vissza. A szaporodásbiológiai problémák 4-8 hónapig perzisztálnak, mielőtt optimális esetben visszatérnének a normálishoz.
Krónikus fertőzés…
A PRRS elnyújtott hatását a szaporodás hatásfokára nehéz felmérni, különösen a rossz állategészségügyi státuszú állományokban.
Kocáknál, süldőknél gyanúsak a következő tünetek:
q Sikertelen termékenyítések, hüvelykifolyások, vetélések száma emelkedik;
q Ellési százalék 10-15%-os csökkenése (90%-a az állománynak normális);
q Kevesebb élve született malac;
q Életképesség csökken;
q Halvaellés emelkedik;
q Süldők rossz szaporodási eredményei;
q Korai ellés;
q Vetélések magasabb száma (2-3%);
q Étvágytalanság elléskor;
q Szaporodási zavarok és emelkedett visszabúgás (5-10%) ciklusban és cikluson kívül, legalább 6 hónapon keresztül a heveny szakasz után.
Kanoknál:
q Étvágytalanság;
q Testhőmérséklet emelkedés;
q Kedvetlenség, letargia;
q Csökkent libidó;
q Alacsony termékenység;
q Alacsony alomszám;
q Kevesebb spermaleadás;
Malacoknál és hízóknál:
q Makacs légzőszervi tünetek.
Kérdések…
A saját válaszai alapján véleménye szerint gondolnia kell-e PRRS fertőzésre az Ön állományában? Bebizonyosodott-e a PRRS fertőzés? Véget akar-e vetni a PRRS okozta problémáinak?
A PRRS elleni specifikus védekezésben segítséget jelentenek az inaktivált európai PRRS törzset tartalmazó, olajjal adjuvált vakcinák, amelyek az alkalmazást követő szerológiai válasz megjelenése után markánsan csökkentik a PRRS vírusürítést és a klinikai tünetek jelentkezését, kifejezetten javítják a szaporodásbiológiai teljesítményt, mind a hevenyen, mind a több éve fertőzött telepeken.
Végezetül…
A jó telepi higiéniát és menedzsmentet az inaktivált vakcinákkal kiegészítve a tenyésztésből kiküszöbölhetjük a PRRS okozta negatív hatásokat, a klinikai kép és a gazdasági eredmény jelentősen javulni fog. Az eredmények ismét kiszámíthatóak és tervezhetőek lesznek.
Az inaktivált vakcina használata mellett semmiféle veszély nem áll fönn a vakcinatörzs virulenciájának változására.
Az inaktivált vakcina erősíti és homogenizálja a tenyészállomány immunállapotát és segít féken tartani a vírus cirkulációt.
Biztonságosan biztos megoldást jelentenek az állomány megbillent egyensúlyi állapotának helyreállítására.
Forrás: Agrárágazat