Hawaii. A trópusi paradicsom netovábbja. Sajnos nem mindenkinek adatik meg, hogy élete során eljusson erre az álomszerű helyre, de nem feltétlenül kell átutazni a fél világot, egy csipetnyi Hawaii-i hangulatért.
Egy gazdaságos módszer erre az, ha olyan trópusi növényekkel veszed körül magad, amikkel utazásod során találkoznál. Amikor az ember Hawaii-ra érkezik, a repülőről leszállva rögtön egy virágfüzért kap a nyakába (legalább is a filmekben!), ami mesés illatokat áraszt magából. Ezért az illatért a pluméria, másik nevén frangipáni felelős, ami remekül érzi magát az ilyen meleg területeken. A probléma csak az, hogy itthon a környezeti tényezők nem engedik meg, hogy ilyen trópusi növényeket termesszünk. Legalább is a szabadban!
Plumériák a házban
Jó hírünk van: habár a plumériák számára nem ideális hazánk kinti időjárása, lakáson vagy házon belül ideális körülményeket teremthetsz nekik, hogy egész évben élvezhesd jelenlétüket. Ehhez először szerezned kell egy cserépbe ültetett plumériát, de akár dugványozással is ültethetsz magadnak. Bármelyik módszert is választod fontos, hogy a cserép vagy tároló talaja durva, jó vízelvezetésű keverékből álljon. A kaktuszok számára készített talajkeverékek ideálisak erre a célra.
Ha saját talajkeveréket szeretnél készíteni plumériádnak, akkor tőzeg és perlit 1:1 arányú keverékével érdemes próbálkozni. A házon belül gondozott plumériák esetén a cél az, hogy minél pontosabban leutánozd természetes élőhelyüket, biztosítva ezzel, hogy egész évben növekedhessenek és virágozhassanak.
Mire van szüksége a plumériáknak?
A talajon kívül fontos, hogy frangipánid napi 4-6 órányi közvetlen, erős napfényt kapjon. Erre leginkább a délre néző ablakok alkalmasak, amik általában a legtöbb és legvilágosabb napfényt engedik be a nap során. Ha nem tudsz ilyen mennyiségű természetes napfényt biztosítani szobanövényednek, akkor próbálkozhatsz fluoreszkáló lámpákkal is, amikből napi 14-15 órányira van szükségük a növekedéshez. A plumériák trópusi növények, így viszonylag magas (18-27°C) benti hőmérsékletet igényelnek.
Ezek a szobanövények továbbá alapos, mély öntözést igényelnek, azonban fontos, hogy két öntözés között megvárd, míg a talaj kiszárad alattuk, hiszen gyökereik – más növényekhez hasonlóan – rohadni kezdhetnek, ha túl sokáig állnak vízben. Ha reggelente és lefekvés előtt egy kevés vízzel is megpermetezed leveleit, akkor garantáltan díjazni fogja az így biztosított extra páratartalmat. A frangipánik nagyon éhes növények. Ha szeretnéd biztosítani a virágzást, akkor tavasz és ősz között legalább kéthetente adagolj neki alacsony nitrogéntartalmú, de foszforban gazdag tápot. Érdemes tisztában lenni vele, hogy még legjobb igyekezeteid ellenére sem egyszerű virágzásra bírni a plumériákat, amire ráadásul csak 2-3 éves koruktól kezdve képesek.
A metszéssel nem igazán kell majd foglalkoznod, eltekintve az elhalt vagy haldokló levelek és ágak lenyisszantásától. Igény és ízlés szerint persze át is formálhatod valamennyire a fazonját. A kártevőket tekintve sajnos már más a helyzet. Rendszeresen ellenőrizned kell, hogy plumériádat nem támadták-e meg a hívítlan látogatók, különösen a takácsatkák, amik a frangipánik leggyakoribb élősködői. Jó észben tartani még, hogy a bent gondozott plumériák hajlamosak nyugalmi állapotba szenderedni. Ezt valamilyen környezeti tényező, például a világításban vagy hőmérsékletben bekövetkezett változás válthatja ki. A nyugalmi állapotban a plumériák elhullajtják a leveleiket. A plumériákat persze kint is meg lehet próbálni nevelgetni, de amint a hőmérséklet 13 fokra csökken, nem javasolt tovább kint tartani őket.