+Érdekességek
A pisztácia a világ egyik legrégebbi termesztett növénye, a feljegyzések Kr. e. 7000-re nyúlnak vissza a mai Törökország területén.
A pisztáciát először Ázsiában és Kis-Ázsiában, a mai Szíria, Afganisztán és főként Irán területén termesztették, de ma már a mediterrán országokban, különösen Olaszországban termesztik. Franciaországból 1875-ben az Egyesült Államokba is importáltak pisztáciát. Negyedszázaddal később Kaliforniában bejegyzett növény lett, ahol ma is kiterjedt pisztáciaültetvények léteznek.
A pisztácia sütemények, fagylaltok és édességek népszerű összetevője, valamint csodálatos sült/sózott ropogós rágcsálnivaló. Nemcsak különleges ízéről, hanem a ragyogó zöld színéről is ismert, amelyet a konyhának kölcsönöz!
A pörkölés hatására a pisztácia magja nem nyílik ki; ez egy természetes folyamat, amely szintén az érettséget mutatja. Minél magasabb az olajtartalom, és ezáltal a tápérték, annál zöldebb a mag a héjban. A mag színe a sárgától a sötétzöldig terjed.
A pisztáciafának időbe telik a terméshozás; az első ehető magok 6-8 év után jelennek meg, de a teljes termőképesség általában 15-20 év után érhető el. Az érett fa 8-10 méter magasra nő, és évente 20-50 kg gyümölcsöt terem. Érdekes módon a pisztáciafák gyakran kétéves ciklusokban váltakoznak a terméshozamban: egyik évben kevés, a következő évben pedig jóval több termést hoznak.