A peronoszpóra kései jelei
A kertészek általában csak akkor veszik észre a peronoszpórát növényeiken, amikor annak késői jelei a levelek felső oldalán is megjelennek. Először sárga foltok válnak láthatóvá a levelek ereinek közelében, majd azok mentén terjednek tovább a többi ér irányába. Ez a jelenség sokban hasonlít a nitrogénhiány következtében jelentkező klorózishoz (sárgilás).
A peronoszpóra végső jelei
A peronoszpóra végső stádiumában a levelek elkezdenek rohamos ütemben kiszáradni, széleik pedig felkunkorodnak. Sajnos mire a betegség idáig eljut, valószínűleg már sokkal több levélen is jelen van, és egyszerre több is hirtelen száradásnak indul. Amennyiben a peronoszpóra idáig fajul, és növényeid termései nem állnak készen a begyűjtésre, akkor esélyes, hogy le kell mondanod a következő szüretről.
A probléma az, hogy a növények képtelenek elegendő felületen napfényt gyűjteni maguknak a fotoszintézishez, és így nem lesz miből megérniük a terméseiknek. A peronoszpóra sokszor nem végez teljesen a növényekkel, de súlyosan korlátozza termékenységüket és gyakran ellehetetleníti a szüretelést is.
Mely növényeket fenyegeti a peronoszpóra?
A peronoszpórafélék többsége úgynevezett faj-specifikus paraziták, ami azt jelenti, hogy bizonyos változatai csak bizonyos növényfajtákat támadnak meg. Tehát például az a peronoszpóra, ami az uborkákat szállja meg, nem fog átterjedni a közeli napraforgókra.
No persze, a peronoszpóráknak nagyjából 600 fajtáját ismerjük, amik között vannak egész növénycsaládokat vagy növénynemzetségeket megtámadó változatok is – tehát sajnos elég nagy a lefedettségük, így sem a haszonnövények, sem a dísznövények nincsenek biztonságban tőlük. Lássuk, hogy mely növényekre érdemes odafigyelned kertedben, a következő oldalon részletesen mutatom be az összes érintett növényt, érdemes lapozni egyet!