Nem újdonság, hogy egy pázsit számára létfontosságú a vízellátás. De gondoltad volna, hogy nem feltétlenül mindegy, hogy mikor és hogyan kapják meg a túléléshez szükséges folyadékot? Ha tudod, hogyan öntözd pázsitodat szakszerűen, akkor nem csak időt, hanem pénzt is megtakaríthatsz.
Ha egész éjszaka bekapcsolva hagyod az öntözőrendszert, azzal csak értékes erőforrásokat pazarolsz el, és tökéletes körülményeket alakítasz ki a fertőzések számára. Ugyan így káros lehet az is, ha a pázsit nem kap elegendő vizet – ez különösen a forró időszakokban kritikus szempont. A megfelelő öntözéssel nem csak a pázsit túlélését biztosíthatod, hanem azt is, hogy mindig a lehető legszebb zöld színnel díszítse a portát!
Nem mindegy, hogy mikor öntözöl
Tény, hogy a víz a legtöbb növény számára létfontosságú, de ez nem jelenti azt, hogy egész nap (és éjszaka) folyamatosan itatnod kell pázsitodat. Csak akkor szabad öntözni, amikor igazán szüksége van rá. Ennek persze több oka is van, mint a vízpazarlás megakadályozása.
A túlöntözés éppen olyan káros lehet, mint az elhanyagolás – a nedves körülmények tökéletes melegágyat hoznak létre a különböző betegségek és gombás fertőzések számára, amelyek sokkal könnyebben terjedhetnek a növények között (és egyáltalán nem csak a pázsitra jelentenek veszélyt). Persze vannak olyan pázsittípusok, amelyeknek az átlagnál több vízre lesz szükségük, és az olyan környezeti tényezők is befolyásolják ezek vízigényét, mint a szél, a hőmérséklet és a levegő páratartalma.
De honnan tudhatod, hogy mikor „szomjas” pázsitod? Egy árulkodó jel például amikor a fűszálak kékes-szürkés színt vesznek fel és/vagy hervadozni látszódnak. Szintén kiszáradásra utal, ha a lábnyomok az átlagnál tovább maradnak meg a pázsiton, mert a fűszálak nem „ugranak” vissza olyan gyorsan a helyükre, miután lenyomták őket.
A mélyöntözés az egyetlen ideális módszer
A mélyöntözés az egyetlen hatékony öntözési forma, ami biztosítja, hogy a víz a pázsit gyökereit is elérje. A sekélyes öntözés nem hatol elég mélyre, aminek több súlyos következménye is lehet. Ilyenkor sokkal inkább a gyomoknak segítesz, mint a pázsitnak, ami így kevésbé mélyre hatoló gyökereket növeszt majd (nem is beszélve a korábban emlegetett betegségekről). A következő oldalon még több remek tanács vár!