Pázsit gyomirtása eredményesen, hasznos tudnivalók a pázsit gyomirtásához

A pázsit hatékony gyomirtása - Szakértői tanácsok a pázsit gyomirtásához

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Rengeteg gyomnövény kerülhet be kertünkbe a rosszul megválasztott termőréteg miatt, illetve a szél is nagyon sok magot képes behozni gyepünkre, és ez később gondot okozhat nekünk. Nélkülözhetetlen néha elvégeznünk pázsitunk gyomirtását, hogy üde, dús, gyönyörű zöld gyepet szeretnénk minden nap viszontlátni. Íme egy-két jó tanács szakemberektől a technológiáról.

Pázsit gyomirtása hatékonyan

Pázsit gyomirtása – Szükséges vagy sem a pázsit gyomirtása?

A gyomok elterjedésének oka elsődlegesen az eredeti kultúrnövény, esetünkben a gyep életfeltételeinek (tápanyag, talaj, víz, árnyék) megváltozására, romlására vezethető vissza. Ezért a tevékenységünk fő iránya a környezeti feltételek egyensúlyának helyreállítása. Egy egészséges, kellően tömött pázsit kevéssé engedi meg a gyomnövények betelepülését, ezzel szemben, ha a fű meggyengül, a gyomok azonnal lerohanják. A gyomok ellen védekezhetünk kézzel, kapával óvatosan, de ez időigényes, és nem biztos, hogy elérjük vele a kellő hatást, ezért érdemes elővennünk a permetezőgépünket.

A pázsit gyomirtásának időpontja

Legkedvezőbb időszak a gyomirtásra a tavaszi időszak, a kora nyári Május-Június hónapok, illetve a kora őszi időszak.Nyáron, a nagyon meleg napokban a legkedvezőbb a kora reggeli vagy az esti órák a permetezésre, mivel napközben az erős napsütés megperzselheti a leveleket. Figyelembe kell venni az időjárási viszonyokat is, mivel a permetszereknek időre van szükségük a felszívódásra a biztos hatás érdekében, ezért csapadékmentes időben (a permetezést követő legalább 24 órában ne essen az eső) végezzük a gyomirtást.

hirdetes

Ha tavasszal elvégeztük a kezelést, ősszel ismételjük meg, így nagyobb eséllyel küzdhetünk meg a következő évben a magról kelő gyomokkal. Gyomirtást általában 2-4 nappal a fűnyírást követően végezzük, ekkor a megsérült gyomokban könnyebben szívódik fel a permetszer, így biztosabb hatást érünk el. Figyeljünk arra, hogy lehetőség szerint szélcsendes időben végezzük a gyomirtást, a kétszikű kultúrnövényekre vigyázzunk, ha mégis rákerül a szer, azonnal mossuk le bő vízzel a növényt.

Pázsit gyomirtása – A Gyom Stop Költségkímélő, hatásos megoldás a gyommentesítésre!

Kombinált hatóanyagaival hatékonyan pusztítja el az évelő és az egynyári kétszikű gyomokat, ugyanakkor nem tesz kárt az egyszikű pázsitban. 10-20 liter vízzel keverve 0,5 liter permetszert érdemes kijuttatni a gyepre egyenletesen, főleg a gyomokra irányítva. Ez a bekevert permetlé 100 m2 gyepfelület kezelésére elegendő.

A permetezés a gyomok 1-2 leveles állapotában a leghatékonyabb, amikor a nyírás után megindul újra a hajtásuk. Pár napon belül jelentkezik a gyomirtó hatása, 1-2 héttel később pedig már újra nyírható a pázsit.A gyomok eltűnése után nagy valószínűséggel foltok keletkeznek, ezek a területek 3-4 hét után újra füvesíthető különféle fűmagokkal: Sport Fűmag, Pázsit Fűmag, ezután pedig öntözzünk folyamatosan, és műtrágyázzuk a területet kifejezetten fűre való Gyeptrágyával.

A szert füvesítés után is használhatjuk, legkorábban 6-7 héttel a telepítés után, ekkor azonban elegendő a 3 dl/10-20 liter víz dózis is. A készítménnyel gyomirtott gyep kezelés utáni első növedékét komposztálásra, mulcs készítésére felhasználni tilos!

Az egyszikű gyomok a fűhöz hasonló rokonok (muhar, kakaslábfű), ezeket a gyomokat csak kézzel tudjuk eltüntetni a gyepből, mivel a szelektív gyomirtó szerek nem bántják, az egyszikűek viszont a pázsitot is kiégetik.

A kétszikű gyomok jóval népesebb társaság (útifű, gyermekláncfű, mezei acat, fehér mustár), ezek a növények idővel elnyomják a mutatósabb, hasznosabb növényeket, vagy azoktól elvonja az öntözővizet, ezért érdemes a szelektív gyomirtást elvégeznünk.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen

A lantlevelű fikusz impozáns megjelenésével és leveleivel bármely otthon ékessége. Tudd meg, hogyan gondozhatod, szaporíthatod és formázhatod egyszerűen.

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-06-11

Ezért gazosodott el a füved és így mentsd meg

Mit tegyek, ha gazos a füvem? Itt vannak a legjobb tanácsok gazos fű ellen egy kertész tippjeivel és trükkjeivel, hogy ne fájjon többé a fejed a fű miatt!

2024-05-18

Füvesítés májusban: 5 tipp, hogy sikeres legyen

Füvesítés májusban: Ne add fel! 5 tipp a sikerhez! Májusban is gyönyörű gyepet varázsolhatsz kertedbe! Kövesd tippjeinket, és élvezd a zöldellő fű pompáját nyáron.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fibrózis (fibrosis)

idült gyulladás v. elfajulás következtében a kötőszövet nagyfokú megszaporodása és a... Tovább

hüvely

a hímvessző befogadására szolgáló, a női nemi utaknak a péra és a külső méhszáj... Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert