A pázsit betegségei – Körkörös minták a gyepen
Az ilyen körök a talajban élősködő gombák művei. A gombák néha hasonlóan körkörös formációban jelennek meg. A talajban lévő gombák szálai eleinte zöldebbé teszik a füvet maguk felett, hiszen több lebomló organikus anyaggal gazdagítják a talajt. A lebomlásnak köszönhetően a fű több tápanyaghoz jut. Azonban ahogy a gombák egyre mélyebbre jutnak a talajban, a fű egyre kevesebb ilyen tápanyaghoz és nedvességhez juthat hozzá.
Ha sötétedés után öntözöl, akkor csak súlyosabbá válik a helyzet, mert a nyirkos környezet ideális a gombák szaporodásához. A gombaölő szerek jelentik az első lépést az ilyen problémák esetén. Ne feledd, hogy csak a fertőzött részt kell lekezelned, és nem az egész gyepet. Ha ez sem segít, akkor ásd fel a kört és telepíts új talajt illetve füvet a helyére.
A pázsit betegségei – Lenyomódott fű
Ez a jelenség szintén gombás fertőzésre utalhat. A problémát előidézheti, ha a talaj egymás után több éjszaka is nedves marad. Erre esős, meleg, párás időben van a legnagyobb esély. Érdemes közelebbről is megvizsgálni a fűszálakat. Ha a gyepen halott foltok alakulnak ki, akkor nézd meg a közvetlenül a folt melletti, egészségesnek tűnő fűszálakat. Ne a halott, hanem a haldokló füvekre kell odafigyelned. Meglehet, hogy foltokat, fakulást veszel majd észre a szálakon. A gombákat könnyen észre lehet venni – a hajnali harmat miatt kialakuló fajták pókhálóhoz hasonlóak.
A pázsit betegségei – A gyep nem nő a fa alatt
A nagyobb lombú fák el takarják a napot, a fenyők pedig tűleveleiket lehullajtva szintén képesek végezni a fűvel. A fák tövében nagyon nehéz életben tartani a gyepet. Rendszeresen ügyelned kell a fa ágainak visszavágására, hogy elegendő napfény vetődhessen a fűre. A tűlevelű fák lehullajtott leveleit gyakran össze kell gereblyézni. Azonban gyakran még így sem garantált, hogy a fű egyenletesen nő majd.