Ősszel is foglalkoznunk kell a paradicsommal

Foglalkozz a paradicsommal ősszel is – A szakember tanácsai

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Ahogy közeleg a nyár vége, egyre többen gondolkodnak azon, hogy lassan ideje lesz felkészíteni a kertet a hűvösebb hónapokra, illetve persze a télre is. Sokak portáján ilyenkor is sok, még zöld paradicsom díszeleg a palántákon, és mindig dilemmát vet fel, hogy vajon mit lehet kezdeni ezekkel az éretlen termésekkel. A következőkben ezt a témát szeretnénk körüljárni!

Paradicsom nevelése ősszel

Paradicsom őszi gondozása – Leszedni, vagy nem leszedni?

Először is vess egy pillantást a következő napok előrejelzéseire, hogy kiderítsd, várhatók-e fagyok a közeljövőben. Ez szerencsére augusztus vége után egy jó ideig nem szokott problémát jelenteni, de amint beköszönt az őszi hideg, mindenre jó odafigyelni.

Ha az előrejelzések fagyokat jósolnak, akkor ideje leszüretelni a paradicsomokat – még akkor is, ha zöldek, ugyanis lehetnek köztük olyanok, amelyeknek még van esélyük megérni. Amennyiben paradicsomok teljes méretűre nőttek, de még zöldek, vágj bele az egyikbe, és vizsgáld meg a magokat. Ha egy zselés állagú anyag veszi körbe mindegyiket, akkor esélyes, hogy még megérlelheted őket. Ha nem, akkor fogadd el, hogy néhány termés már nem fog az asztalra kerülni.

Paradicsom őszi gondozása – Biztosítsd paradicsomaid kényelmét

hirdetes

Az ősz beköszöntével a hőmérsékletek fokozatosan (vagy éppen hirtelen) csökkenni kezdenek, és ha még messze is vannak a fagytól, paradicsomaidnak minden melegre szükségük lesz, amit csak megkaphatnak. Egy opció például (a sok közül) műanyag buborékos fóliát húzni a növénytartóban nevelt paradicsompalánták köré, ami lényegében egy miniatűr melegházként szolgál a növények számára. Ez a megoldás leginkább az olyan teljes méretű, félig piros paradicsomoknál hatékony, amelyeknek csak egy kis extra melegre van szükségük a beéréshez (a még zöld paradicsomokon kevésbé hatásos).

Amennyiben paradicsomaidat valamilyen konténerben neveled, mozgasd őket olyan védett helyre, ahol a lehető legtöbb napfényt kaphatják. Érdemes továbbá megjegyezni, hogy habár a szüretelés után érlelt paradicsomok is elérik majd végleges színüket, textúrájuk és ízük meg sem közelíti majd azokét, amelyek a palántán érhettek meg.

Ezt figyelembe véve egy másik lehetséges taktika gyökerestől eltávolítani a paradicsomokat a talajból, és fejjel lefelé fellógatni őket, hogy a termések valamivel tovább érhessenek rajtuk. A növényeken hagyott paradicsomok „előnyösebben” érnek, mint a leszüretelt darabok, még akkor is, ha már nincsenek a talajban.

Rázd le a maradék földet a gyökerekről (vagy akár le is vághatod ezeket), és akaszd fel őket egy fagymentes, jól szellőző helyen. Vannak, akik a leveleket is levágják, míg mások meghagyják őket. A lényeg, hogy a házon belüli, meleg térben könnyebben érnek majd tovább, mint kint, az egyre csökkenő hőmérsékleten. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

félvér

főleg a lótenyésztésben használatos fogalom a származás jellemzésére. Szűkebb értelemben... Tovább

gyorsfejlődés

gazdasági állataink egyes fajtái, egyedei gyorsabb differenciálódás és növekedés révén... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem