A paradicsom meleg évszaki zöldség, amely a hideg fenyegetésekor elpusztulhat. Ez általában azt jelenti, hogy télen nincs otthon termesztett paradicsom, hacsak nem rendelkezünk üvegházzal. A paradicsomot azonban beltéren is termesztheted, viszont általában kisebbek és kevésbé termékenyek, mint nyári unokatestvéreik. Válaszd ki a megfelelő fajta növényt, és itt van hozzá néhány tipp, hogy hogyan gondoskodj róla hatékonyan a téli, friss, édes, házi paradicsomok érdekében.
Hogyan gondozd a paradicsomot beltéren?
Ahhoz, hogy bármilyen gyümölcsöt hozzon a palánta, teljes napsütésre és legalább 8 óra fényre van szüksége. A hőmérséklet 18°C-on vagy annál magasabban az ideális a számára.
Beltéri termesztés során használj mázatlan edényeket, amelyek jól szellőznek és jó vízelvezető nyílásokkal rendelkeznek. A nyári paradicsompalánták tartósításának egyik módja, ha nyár végén bevisszük. Lehetséges, hogy egy ideig megóvjuk és életben tudjuk őket tartani, de az idősebb példányok fokozatosan abbahagyják a termelést, így csak kicsivel meghosszabbítani lehet a termékeny időszakot.
Az egész éves betakarításhoz próbáld ki a beltéri paradicsomot. Ha két hetente ülteted el a magokat, biztosítani tudod a termő palántákat az egész szezonra.
Hogyan kezdj bele a beltéri paradicsomnevelelésbe?
Vesd el a magokat magkezdemény keverékbe. Ültesd őket körülbelül 6,5 milliméter mélyre egy 15 centiméter átmérőjű cserépbe. Tartsd a talajt enyhén nedvesen és meleg helyen, hogy csírázzon. Kéthetente vess el egy új cserépnyi magot, hogy télen és kora tavasszal is állandóan legyen utánpótlás.
Ha öt-tíz napon belül megtörténik a csírázás, vidd a cserepeket egy jól megvilágított helyre, például egy déli ablak közelébe. Győződj meg róla, hogy nem huzatos helyre teszed őket, és a belső hőmérséklet meghaladja a 18°C-ot.
A virágzást a meleg környezet segíti elő, és a legjobb növekedés 24-29°C között van. Ha a palánták már 7-8 centiméter magasak, ültesd át őket nagyobb cserepekbe. Elkezdhetsz tápozni kéthetente.
Virágzás és gyümölcsök a paradicsom palántákon
A beporzó rovarok hiánya gondot jelenthet a szobai palánták termesztése során, ezért a kézi beporzás kerül előtérbe. Virágzáskor finoman meg kell ütögetni a szárat, hogy virágport terjesszen. Használhatsz vattakorongot is, helyezd be az egyes virágokba, hogy segítsd őket.
Forgasd meg gyakran a paradicsomokat, hogy mindkét oldalát megfelelő mennyiségű napsütés érje, és a virág- és gyümölcstermés egyenletes legyen. Szükség esetén karózd meg a növényt, nehogy a gyümölcs lehúzza, esetleg eltörje a szárát. A télen termő paradicsom körülbelül ugyanannyi idő alatt terem, mint a szabadban termő társai.
A legjobb paradicsom fajták beltéri termesztéshez
A beltéri paradicsomtermesztésben akkor leszel a legsikeresebb, ha olyan fajtákat választasz, amelyek kifejezetten szobában teljesítenek jól. Kisebb fajtákra van szükség, amelyeknek lesz elegendő hely növekedni. A kicsi, álló fajták, mindenféle típusú törpeparadicsomok és balkonparadicsomok a legmegfelelőbbek.
Vannak olyan függő fajták is, amelyek gyümölccsel teli, finom ízű gyümölcsfürtöket hoznak létre.
Az ideális választáshoz nézd meg a méretét, a gyümölcs típusát, a növekedési szokásokat, és azt, hogy milyen hidegben érzi legjobban magát a palánta.
Szobában termesztésre alkalmas fajta lehet például:
• bajaja pirosözön – korai érésű, törpe növekedésű. Apró, gömb alakú bogyói igazán ízletesek.
• vilma paradicsom – nagyon alacsony növekedésű, ezért ideális beltérre. Termései gömbölyűek, élénkpirosak és jóízűek. Bogyói átlagosan 15-20g tömegűek.
• mano paradicsom – igen korai, gyors fejlődésű. meleg-, tápanyag- és vízigényes növény. Napos helyet, rendszeres öntözést és tápanyag utánpótlást igényel. Bogyói 50-60g átlagtömegűek.